Meta Platforms i Amazon dostosowują się do nadchodzącej nowej amerykańskiej rzeczywistości i wycofują programy, które przez niektóre grupy społeczne są uznawane za kontrowersyjne. Podobno wpływ na to ma druga prezydentura Donalda Trumpa. Chodzi o programy różnorodności, równości i integracji (DEI).
Nadchodzi koniec programów różnorodności, równości i integracji prowadzonych przez Meta Platforms (właściciela Facebooka i Instagrama) oraz Amazon. Niektóre z największych amerykańskich firm ograniczają swoje inicjatywy DEI, lata po tym, jak naciskały na bardziej inkluzywną politykę w następstwie protestów przeciwko zabójstwom George'a Floyda i innych czarnoskórych Amerykanów przez policję w 2020 r. Moment, kiedy to następuje raczej jest nieprzypadkowy.
Meta i Amazon rezygnują z programów różnorodności, równości i integracji
Meta zamyka swój program różnorodności, równości i integracji (DEI), w tym ten dotyczący zatrudniania, a także szkolenia, poinformowała w wewnętrznej notatce dla pracowników w piątek Janelle Gale, wiceprezeska ds. zasobów ludzkich w Meta. Co ciekawe w niecałe dwa tygodnie firma między innymi awansowała republikanina Joela Kaplana na stanowisko dyrektora ds. globalnych i wybrała Dana White, dyrektora generalnego Ultimate Fighting Championship (UFC) oraz bliskiego przyjaciela Trumpa, do swojego zarządu. Widać, że Meta zmienia front i chce przypodobać się prezydentowi-elektowi USA Donaldowi Trumpowi próbując naprawić z nim swoje relacje.
Meta i Amazon rezygnują z programu różnorodności, równości i integracji.
Dowodzi tego odejście od dotychczasowej polityki, a także wpłata w wysokości 1 miliona dolarów na fundusz inauguracyjny Trumpa. Meta dołączyła zarazem do grupy dużych firm z Wall Street oraz Doliny Krzemowej, które zobowiązały się do przekazania darowizn. Facebook od dawna jest krytykowany przez polityków z całego świata i zwykłych użytkowników, którym nie podobają się m.in. zasady związane z moderacją dopuszczającą publikowane tam treści.
Krajobraz w USA uległ zmianie. Oto dlaczego giganci rezygnują z DEI
W komunikacie do pracowników Meta, do którego dotarła agencja Reutera, Janelle Gale, wiceprezeska ds. zasobów ludzkich w Meta, napisała, że "krajobraz prawny i polityczny otaczający różnorodność, równość i działania na rzecz integracji w Stanach Zjednoczonych ulega zmianie". Przedstawicielka korporacji przywołała tu niedawne decyzje Sądu Najwyższego USA "dające sygnały zmian" w podejściu amerykańskich sądów do DEI w przyszłości.
Zdaniem Gale termin "DEI" stał się kontrowersyjny, częściowo dlatego, że "niektórzy rozumieją go jako praktykę sugerującą preferencyjne traktowanie niektórych grup w stosunku do innych". Meta nie będzie już miała dedykowanego zespołu skupionego na DEI. Dyrektor ds. różnorodności Maxine Williams obejmie nową rolę „skupioną na dostępności i zaangażowaniu”, zgodnie z notatką do której dotarł Reuters. Drogą Meta podążył Amazon, który także rezygnuje z DEI.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Meta i Amazon kończą swoje wsparcie dla inkluzywności, powodem Trump