W dobie rosnących zagrożeń związanych z sabotażem podmorskich kabli, technologiczni giganci nie tylko nie rezygnują z ich budowy, ale wręcz zwiększają inwestycje w tę krytyczną infrastrukturę. Meta, właściciel takich platform jak Facebook, WhatsApp, Instagram czy Threads, ogłosiła ambitny projekt instalacji jednego z najdłuższych kabli podmorskich na świecie.
Globalna inwestycja w cyfrową przyszłość
Jak donosi portal TechCrunch Meta zamierza zainwestować około 10 miliardów dolarów w projekt, który ma na celu poprawę globalnej łączności internetowej. Kiedy ten zostanie ukończony, kabel o długości 40 tysięcy kilometrów może stać się jednym z największych osiągnięć w historii infrastruktury cyfrowej, rywalizując z legendarnym SEA-ME-WE 3, który liczy 39 tysięcy kilometrów.
Meta, która generuje ogromny ruch internetowy dzięki miliardom użytkowników swoich platform, widzi w tej inwestycji klucz do zwiększenia wydajności swoich usług oraz dostosowania się do rosnących wymagań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.
Meta zamierza zainwestować około 10 miliardów dolarów w projekt, który ma na celu poprawę globalnej łączności internetowej.
"Matka wszystkich kabli podmorskich"
Ekspert od kabli podmorskich, Sunil Tagare, jako pierwszy poinformował o nowym projekcie Meta na początku października. W odróżnieniu od wcześniejszych przedsięwzięć realizowanych w ramach konsorcjów, jak np. Echo, Amite, Havhingsten czy 2Africa, nowy kabel będzie w pełni własnością Meta. To oznacza, że gigant samodzielnie też sfinansuje ten projekt, co podkreśla determinację firmy w budowie niezależnej i odpornej infrastruktury internetowej.
Źródło: TechSpot
Projekt Meta jest również reakcją na incydenty z 2023 roku, kiedy to kable AAE-1 w regionie Morza Czerwonego oraz inne połączenia podmorskie doznały poważnych uszkodzeń, co doprowadziło do długotrwałych przerw w dostępie do internetu. Aby uniknąć podobnych problemów, Meta planuje ominąć wrażliwe geopolitycznie regiony, takie jak Morze Czerwone, i poprowadzić kabel przez Atlantyk, Ocean Indyjski oraz Pacyfik, choć dokładna trasa nie jest jeszcze znana.
Znaczenie rynków w Afryce i Indiach
Podmorski kabel Meta, roboczo nazwany „W”, może okazać się jednym z najbardziej ambitnych projektów infrastrukturalnych w historii internetu. Z kolei wybór trasy nowego kabla podkreśla strategiczne znaczenie Afryki i Indii jako kluczowych rynków wzrostu dla Meta. Oba regiony, z dynamicznie rosnącą liczbą użytkowników internetu, są obszarami, na których Meta chce skoncentrować swoje działania w celu rozszerzenia zasięgu i poprawy jakości usług.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Meta buduje najdłuższy kabel podmorski świata. Firma inwestuje potężną kwotę