Meta testuje „czytnik myśli” - system pisania za pomocą fal mózgowych już działa

Meta testuje „czytnik myśli” - system pisania za pomocą fal mózgowych już działa

Mark Zuckerberg od lat zapowiadał, że Meta pracuje nad technologią pozwalającą na pisanie bez użycia rąk – wyłącznie za pomocą myśli. Jak donosi MIT Technology Review, firma rzeczywiście stworzyła system, który jest w stanie z dość dużą dokładnością określić, który klawisz użytkownik „wciska” za pomocą samego sygnału mózgowego.

Obecna wersja tej technologii pozwala osiągnąć około 80% skuteczności w rozpoznawaniu liter, co może nie zapewniać jeszcze odpowiedniej precyzji, ale warto zaznaczyć, że system nie wymaga żadnych implantów ani inwazyjnych procedur. Wszystko odbywa się poprzez zewnętrzny odczyt fal mózgowych, co samo w sobie jest ogromnym osiągnięciem. Poza tym, to dopiero pierwszy krok.

Ogromne rozmiary i jeszcze większa cena

Nie jest to jednak urządzenie, które można nosić na głowie jak zwykłe słuchawki. Jak podkreśla Sumner Norman, założyciel Forest Neurotech, obecnie wygląda to bardziej jak jak urządzenie do rezonansu magnetycznego (MRI), zawieszone nad głową użytkownika. Koszt takiego sprzętu to około 2 milionów dolarów.

Dodatkowo system opiera się na magnetoencefalografii (MEG) – technologii, która rejestruje magnetyczne sygnały generowane przez neurony. Niestety, działanie tego urządzenia wymaga specjalnie osłoniętego pomieszczenia, ponieważ pole magnetyczne Ziemi jest znacznie silniejsze od sygnałów mózgu i zakłóca odczyt. Co więcej, każdy ruch głowy powoduje utratę sygnału, co sprawia, że rozwiązanie to jest kompletnie niepraktyczne w codziennym użytkowaniu.

Technologia Meta opiera się na magnetoencefalografii (MEG) – technologii, która rejestruje magnetyczne sygnały generowane przez neurony.

Meta piraciła książki do trenowania sztucznej inteligencji

Meta nie zamierza wprowadzać urządzenia na rynek

Jean-Rémi King, szef działu Brain & AI Research w Meta, zaznacza, że celem badań nie jest stworzenie produktu komercyjnego. „Nasze wysiłki w ogóle nie zmierzają do opracowania produktu. W rzeczywistości zawsze powtarzam, że nie widzę drogi do stworzenia takiego rynkowego urządzenia, ponieważ jest to zbyt trudne” – mówi King.

Mimo to badania Meta pozwoliły lepiej zrozumieć, w jaki sposób ludzki mózg przetwarza język. Naukowcy odkryli, że neurony najpierw generują sygnał związany z myślą lub zdaniem, który następnie dzieli się na słowa, sylaby, a na końcu pojedyncze litery.

Nowe możliwości dla sztucznej inteligencji

Zrozumienie tego mechanizmu może pomóc w dalszym rozwoju sztucznej inteligencji. „Próba zrozumienia dokładnej architektury i zasad działania ludzkiego mózgu może być kluczowa dla rozwoju inteligentnych systemów” – mówi King. Język jest dziś fundamentem AI, dlatego badanie sposobu, w jaki mózg przyswaja i przetwarza informacje językowe, może doprowadzić do kolejnych przełomów w technologii uczenia maszynowego.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meta testuje „czytnik myśli” - system pisania za pomocą fal mózgowych już działa

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł