Meta i Mark Zuckerberg dokonali w tym miesiącu zmian, które nie wszystkim się podobają. Platforma zrezygnowała w Stanach Zjednoczonych z weryfikatorów faktów, a także zamknęła program DEI. Chociaż serwisy społecznościowe korporacji mierzyły się ze spadkami użytkowników, część z nich wróciła.
Meta Platforms odnotowała zmiany w liczbie użytkowników na swoich platformach w ostatnich miesiącach. Po początkowym sukcesie nowej aplikacji Threads, która w ciągu pięciu dni od uruchomienia w lipcu 2023 roku przyciągnęła ponad 100 milionów użytkowników, firma stanęła przed wyzwaniem utrzymania tego zaangażowania. Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta, przyznał, że Threads straciło ponad połowę aktywnych użytkowników w kolejnych tygodniach po premierze.
W międzyczasie Meta eksperymentowała z wprowadzeniem botów opartych na sztucznej inteligencji na swoich platformach społecznościowych. Celem było zwiększenie zaangażowania użytkowników i generowanie większych przychodów z reklam. Jednakże, po fali krytyki ze strony społeczności, która zauważyła, iż boty publikują nieodpowiednie treści i wprowadzają w błąd, firma zdecydowała się wycofać te konta i usunąć ich posty, tłumacząc to "błędem". Meta nie ujawniła skali tego eksperymentu.
Meta ogłosiła również wycofanie zakładki Wiadomości na Facebooku w USA i Australii, argumentując, że użytkownicy korzystają z platformy głównie w celu "komunikowania się" oraz "odkrywania nowych możliwości, pasji i zainteresowań", a nie w celu uzyskania wiadomości.
Zmiany Meta nie wszystkim przypadły do gustu
Niektórzy użytkownicy platform społecznościowych Meta usunęli swoje konta na znak protestu przeciwko nowej polityce. Pojawiły się również wezwania do bojkotu ze strony Michaela Stipe, frontmana R.E.M., który namawiał ludzi do porzucenia Facebooka, Instagrama, Threads, Messengera, WhatsApp, Giphy oraz gogli Meta Quest. Jak zauważył Business Insider, kilka firm analitycznych odnotowało niewielki spadek zaangażowania wśród użytkowników Meta po ogłoszeniu zmian.
Jednak wiadomość o zbliżającym się zakazie TikToka sprawiła, że sporo osób przeszło na platformy rywala ByteDance. Liczba aktywnych użytkowników dziennie na Facebooku spadła o 2%, aczkolwiek według Apptopia nastąpił wzrost rok do roku jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Sądu Najwyższego USA o utrzymaniu blokady TikToka. Zaangażowanie na platformach Meta powróciło teraz do tego samego poziomu, jaki był przed ogłoszeniem zmian przez Zuckerberga.
Instagram odnotował jeszcze bardziej imponujący wzrost liczby aktywnych dziennie użytkowników niż Facebook. Instagram ma również przewagę w postaci Reels, narzędzia do tworzenia krótkich filmów, które przyciągnęło wielu byłych użytkowników TikToka.
Niedawne badanie na grupie 1346 Amerykanów przeprowadzone przez CivicScience wykazało, że 36% ludzi poparło zmiany Meta, podczas gdy 32% było im przeciwnych, a 32% było neutralnych. Grupa odbiorców w wieku 18-24 była największymi zwolennikami, a nieco ponad połowa popierała te działania.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook i Instagram z sukcesem. Efekt Trumpa i brak woke?