Meta będzie sprawdzać kto korzysta z kont dla nastolatków, wspomoże się AI

Meta będzie sprawdzać kto korzysta z kont dla nastolatków, wspomoże się AI

Meta, właściciel takich platform jak Facebook, Instagram i Messenger, zapowiedziała wdrożenie nowych rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa młodszych użytkowników. Od wczoraj w USA testowana jest zaawansowana technologia sztucznej inteligencji, która ma wykrywać, czy dany użytkownik to nastolatek, nawet jeśli próbował obejść ograniczenia wiekowe, podając fałszywą datę urodzenia.

To istotny krok w kierunku wzmocnienia ochrony nieletnich w przestrzeni cyfrowej. Choć Meta już od jakiegoś czasu wykorzystuje AI do rozpoznawania wieku użytkowników, teraz zastosowanie tej technologii nabiera nowego wymiaru. Celem jest automatyczne przypisywanie niepełnoletnich użytkowników do tzw. konta młodzieżowego, które zostało wprowadzone na Instagramie jesienią ubiegłego roku, a niedawno rozszerzone również na Facebooka i Messengera.

Meta chwali się, że już ponad 54 miliony nastolatków zostało przypisanych do odpowiednich kont.

Meta

Czym są konta młodzieżowe i dlaczego są ważne?

Konta młodzieżowe to specjalnie zaprojektowane profile z domyślnie zaostrzonymi ustawieniami prywatności i rozszerzonymi funkcjami kontroli rodzicielskiej. Przykładowo profil ustawiony jest jako prywatny od samego początku, a użytkownicy nie mogą otrzymywać wiadomości od osób, których nie znają. Co więcej, rodzice w takim przypadku mają dostęp do narzędzi nadzorczych.

Meta chwali się, że już ponad 54 miliony nastolatków zostało przypisanych do takich kont, a 97% użytkowników w wieku 13–15 lat zdecydowało się pozostać przy tych ustawieniach (osoby poniżej 16 roku życia potrzebują zgody rodziców lub opiekunów, aby zrezygnować z kont dla nastolatków). Co więcej, według badań przeprowadzonych przez firmę, ponad 90% rodziców pozytywnie ocenia wpływ kont młodzieżowych na bezpieczeństwo ich dzieci na Instagramie.

Jak działa nowa technologia AI?

Nowe rozwiązanie ma na celu rozpoznanie niepełnoletnich, którzy świadomie wpisali nieprawdziwą datę urodzenia, by zyskać dostęp do funkcji przeznaczonych dla dorosłych. W razie błędnej identyfikacji, użytkownik będzie mógł samodzielnie zmienić ustawienia i pozostać na koncie dla dorosłych, choć użytkownicy poniżej 16. roku życia wciąż będą potrzebować zgody rodzica, by zrezygnować z konta młodzieżowego. Podczas gdy Meta używa sztucznej inteligencji do wykrywania wieku od jakiegoś czasu, twierdzi, że wykorzystanie technologii w ten sposób to „duża zmiana”.

Więcej narzędzi i nowe inicjatywy

Równolegle z testowaniem nowej AI, Meta wprowadza nowe funkcje informacyjne dla rodziców. Na Instagramie będą oni otrzymywać powiadomienia z zasobami edukacyjnymi, które pomogą im rozmawiać z dziećmi o konieczności podawania prawdziwego wieku w serwisach społecznościowych.

Meta zapowiada również dalsze działania, takie jak wsparcie dla przepisów, które wymagałyby od sklepów z aplikacjami uzyskania zgody rodzicielskiej przy każdej próbie pobrania aplikacji przez osobę poniżej 16. roku życia.

Czy to wystarczy, by zatrzymać falę nieodpowiednich treści i niepożądanych kontaktów online? Czas pokaże i choć kierunek wydaje się słuszny, to mamy spore wątpliwości co do skuteczności działań Meta. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meta będzie sprawdzać kto korzysta z kont dla nastolatków, wspomoże się AI

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł