Meta musi zapłacić 265 mln EUR kary za wyciek danych w Unii Europejskiej

Meta musi zapłacić 265 mln EUR kary za wyciek danych w Unii Europejskiej

Meta została ukarana grzywną w wysokości 265 milionów euro za to, że nie zapobiegła wykradnięciu i opublikowaniu w sieci numerów telefonów komórkowych i innych danych milionów użytkowników Facebooka. 

Jest to druga grzywna nałożona przez irlandzką Komisję Ochrony Danych (DPC) w ciągu zaledwie kilku miesięcy i ostatnim razem, czyli we wrześniu, Meta otrzymała karę w wysokości 405 milionów euro. Tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy Meta zmuszone było zapłacić grzywny w wysokości prawie 1 miliarda euro.

Meta została ukarana grzywną w wysokości 265 milionów euro przez irlandzką Komisję Ochrony Danych.

Kara została nałożona w odpowiedzi na wyciek danych 533 mln użytkowników Facebooka, o czym informowano w kwietniu ubiegłego roku, choć do samego włamania doszło w 2019 roku. Obejmowały one numery telefonów, daty urodzenia, adresy e-mail i lokalizacje, a także informacje, które można wykorzystać w phishingu i innych atakach. DPC podkreślało w swoim orzeczeniu, że prywatne informacje sędziów, funkcjonariuszy więziennych, pracowników socjalnych, dziennikarzy i innych osób zostały opublikowane w Internecie.

W tamtym czasie Meta obwiniła za atak „złych aktorów”, ale irlandzki organ regulacyjny stwierdził, że firma nie spełniła obowiązków wynikających z RODO w zakresie „ochrony danych w fazie projektowania i domyślnej”. W komunikacie prasowym napisano, że inne organy ochrony danych w UE „zgodziły się z decyzją DPC”.

Meta potwierdziła The Wall Street Journal, że luka została załatana w 2019 roku. Firma zapowiedziała, że ​​dokona oceny decyzji irlandzkiego organu i nie zdecydowała jeszcze, czy będzie się odwoływać. „Nieautoryzowany dostęp do danych jest niedopuszczalny i sprzeczny z naszymi zasadami” – dodał rzecznik.

W zeszłym roku DPC nałożyło na WhatsApp grzywnę w wysokości 225 milionów euro za nie podanie szczegółowych informacji o tym, w jaki sposób udostępnia Facebookowi dane użytkowników z Unii Europejskiej. Gigant został również ukarany grzywną w wysokości 17 milionów euro za 12 oddzielnych naruszeń danych i 405 milionami euro za obsługę ustawień prywatności dzieci na Instagramie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meta musi zapłacić 265 mln EUR kary za wyciek danych w Unii Europejskiej

 0