Meteor Lake jednak nie dla komputerów stacjonarnych? Nowe przecieki z obozu Intela

Meteor Lake jednak nie dla komputerów stacjonarnych? Nowe przecieki z obozu Intela

Nowe doniesienia sugerują, że Intel uśmiercił jedną z konfiguracji Meteor Lake dla komputerów stacjonarnych. Mowa tu konkretnie o matrycy z sześcioma rdzeniami P i ośmioma rdzeniami E. 

Przeciek ujawnił zaktualizowany harmonogram Intela na lata 2022-2026, zamazując wszystkie zawarte w nim informacje z wyjątkiem pojedynczej linii tekstu, która dotyczy skasowania wspomnianego desktopowego CPU. Nie wiadomo, dlaczego Intel anuluje ten model Meteor Lake, ale może to być związane z wieloma różnymi przyczynami.

Meteor Lake-S - niepewna przyszłość

Meteor Lake-S to podobno następna generacja procesorów Intel do komputerów stacjonarnych, oparta na nowej architekturze Meteor Lake. Ta technologia przynieść ma m.in. konstrukcję CPU opartą na kafelkach, dodanie kolejnego energooszczędnego rdzenia oraz wykorzystanie litografii Intel 4 EUV (7 nm). Obecne plotki wskazują, że procesory Meteor Lake do komputerów stacjonarnych będą oferowały do 16 rdzeni w trzech klastrach, na które składać mają się rdzenie P, rdzenie E i rdzenie LP-E.

Nowe doniesienia sugerują, że Intel uśmiercił jedną z konfiguracji Meteor Lake dla komputerów stacjonarnych.

Meteor Lake-S

Tak naprawdę nie wiemy jednak nawet, czy Meteor Lake w ogóle pojawi się w komputerach stacjonarnych. Plotki, które od miesięcy krążą po sieci, zdają się dostarczać sprzecznych informacji w tym zakresie. Mowa jest m.in. o odświeżeniu procesorów Raptor Lake, możliwości wprowadzenia procesorów Meteor Lake nawet w tym roku, a także całkowitym skasowaniu tych CPU dla desktopów i pojawienia się ich tylko w laptopach. 

Możliwe dwa rozwiązania

Wydaje się, że aktualizacja harmonogramu Intela może mieć dwa wyjaśnienia. Jednym z nich jest to, że anulowanie konfiguracji z sześcioma rdzeniami P i ośmioma rdzeniami E oznacza także całkowite skasowanie tej rodziny CPU na desktopach lub ten wariant mógł zostać skasowany na rzecz lepszego wariantu. 

Dzięki zastosowaniu trzech klastrów rdzeni Intel może zwiększyć swoją elastyczność w przyszłych modelach. Na przykład anulowana matryca może zostać zastąpiona taką z rdzeniami 8 P i rdzeniami 8 E, albo 6-P, 8 rdzeniami E i 2 rdzeniami LP-E. Na razie jednak to tylko spekulacje i musimy uzbroić się w cierpliwość, by przekonać się, co takiego przygotował dla nas gigant z Santa Clara. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meteor Lake jednak nie dla komputerów stacjonarnych? Nowe przecieki z obozu Intela

 0