Meteor Lake-PS będą pierwszymi procesorami Intela wykorzystującymi gniazdo LGA1851

Meteor Lake-PS będą pierwszymi procesorami Intela wykorzystującymi gniazdo LGA1851

Z odkrycia informatora znanego jako momomo_us wynika, że ​​Intel wprowadzi na rynek wariant procesorów Meteor Lake dla nowego gniazda LGA1851. Tym samym, wbrew wcześniejszym plotkom o Arrow Lake, które będą walczyć o tytuł najlepszych procesorów, mogą nie być one pierwszymi CPU wykorzystującymi gniazdo LGA1851.

Zanim Intel wypuścił Meteor Lake, opinie co do tego, czy producent chipów wypuści na rynek procesory 7 nm w stacjonarnej wersji, były podzielone. Podczas oficjalnego ogłoszenia Intel potwierdził, że Meteor Lake będzie architekturą dostępną na wyłączność dla platform mobilnych.

Intel wprowadzi jednak na rynek wariant procesorów Meteor Lake dla nowego gniazda LGA1851.

Jednak Michelle Johnston Holthaus, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Client Computing Group w firmie Intel, powiedziała w późniejszym wywiadzie, że Meteor Lake pojawi się na komputerach stacjonarnych w 2024 roku. Intel ostatecznie wyjaśnił, że nie będzie to tradycyjny chip z gniazdem. Zamiast tego Meteor Lake prawdopodobnie pojawi się w pakiecie BGA (ball grid array) dla systemów AIO i systemów wbudowanych. W rezultacie Meteor Lake prawdopodobnie zostałby potraktowany w taki sam sposób, jak Tiger Lake z chipami z serii B.

900

Płyta główna iBase MI1002 jest oznaczona jako „przemysłowa płyta główna z procesorem Intel Meteor Lake PS”, a render przedstawia gniazdo LGA1851. Intel oficjalnie nie ujawnił Meteor Lake PS, ale biorąc pod uwagę oznaczenie „PS”, te nadchodzące procesory będą przeznaczone na rynek IoT, podobnie jak Alder Lake PS. Można zatem śmiało założyć, że Intel wprowadzi mobilne procesory Meteor Lake na gniazdo LGA1851. Karta specyfikacji MI1002 potwierdza tę teorię, ponieważ wyraźnie odnosi się do „procesorów Intel Core Ultra 14. generacji do 1-chipowego gniazda SoC”. Chociaż płyta główna ma gniazdo LGA1851, nie ma na niej żadnego chipsetu, ponieważ Meteor Lake PS jest wierną kopią chipa Meteor Lake i nie wymaga PCH.

MI1002 ma konstrukcję mini-ITX i jest wyposażony w dwa gniazda pamięci DDR5 SO-DIMM o pojemności do 64 GB. Ma tylko jeden dysk M.2 2280 dla jednego urządzenia pamięci masowej NVMe PCIe x4. Płyta główna posiada również dwa zwykłe porty SATA III. Pozostałe dwa porty M.2 są one przeznaczone dla kart bezprzewodowych obsługujących CNVi lub 5G/LTE. MI1002 zapewnia też dwa porty 2,5 Gigabit Ethernet, jeden napędzany przez kontroler Intel i226LM, a drugi przez kontroler i226V. Płyta nie obsługuje zewnętrznych kart graficznych, co oznacza, że bazuje jedynie na iGPU Xe-LPG w procesorach Meteor Lake.

Meteor Lake PS to linia przeznaczona dla niszowego rynku, podczas gdy Arrow Lake skierowany ma być na segment komputerów stacjonarnych o wysokiej wydajności. Arrow Lake ma pojawić się jeszcze w tym roku, potencjalnie w czwartym kwartale, aby konkurować z nadchodzącymi procesorami AMD Zen 5.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meteor Lake-PS będą pierwszymi procesorami Intela wykorzystującymi gniazdo LGA1851

 0