Metro Exodus rezygnuje ze Steam na rzecz Epic. Valve: To niesprawiedliwe

Metro Exodus rezygnuje ze Steam na rzecz Epic. Valve: To niesprawiedliwe

Od momentu uruchomienia przez Epic swojego sklepu z grami Epic Games Store, z platformy Steam odchodzą niekiedy naprawdę wiele znaczące na rynku produkcje. Jest to proces powolny, ale wciąż postępujący. Coraz więcej deweloperów rozpoczyna migrację do nowego sklepu i nie chodzi tu wcale o sympatie i upodobania. Epic odwołuje się do najbardziej podstawowego czynnika w biznesie - pieniędzy. Proponując znaczne obniżenie prowizji w porównaniu ze Steam i pobierając zaledwie 12 procent od dochodów, są pod tym względem dużo lepszym wyborem niż platforma Valve żądająca za pośrednictwo aż 30 procent. W rezultacie wiele gier, które początkowo miały pojawić się na platformie Steam zmieniło front i przeniosło się do Epic Games Store. Jednym z takich tytułów jest nadchodzące Metro ExodusDeep Silver, producent gry oświadczył, że Epic będzie jedynym sprzedawcą Metro Exodus aż do 15 stycznia 2020 roku. Po tej dacie gra ponownie pojawi się na Steam.

Dzięki niższej prowizji Metro Exodus będzie w Epic Store kosztować o 10 dolarów mniej niż na Steam.

Jest to sprytna zagrywka, bo w okresie największej sprzedaży studio straci dużo mniej na prowizji. Gdy szał minie, gra będzie mogła zdobyć nowych klientów choćby podczas licznych wyprzedaży na platformie Valve. Decyzja Deep Silver jest jednak o tyle dziwna, że premiera Metro Exodus nie jest odległa w czasie. Tytuł ten trafi do sprzedaży już w przyszłym miesiącu, a składanie zamówień przedpremierowych było możliwe na Steam właściwie od pierwszej prezentacji gry. To wszystko sprawia, że klienci mogą czuć się nieco zdezorientowani. Oczywiście osoby, które dokonały już zamówienia, otrzymają swój egzemplarz poprzez Steam, będą mieć również dostęp do aktualizacji. Korzyści z przejścia są widoczne dla wszystkich. Producent otrzyma więcej pieniędzy, a i gracze na tym zyskują, bo gry będą tańsze.

Największym przegranym jest Valve, które będzie coraz bardziej krwawić, o ile nie zmieni swojej polityki prowizji. Póki co Steam jedynie skomentował całe wydarzenie i zdaje się, że jest to początek większego konfliktu: "Sprzedaż Metro Exodus nie będzie kontynuowana na Steam w związku z decyzją wydawcy o przeniesieniu wyłącznej sprzedaży do innego sklepu PC. Deweloper i wydawca zapewnili, że wszystkie dotychczasowe zamówienia zostaną zrealizowane na Steam, a posiadacze gry będą mieli dostęp do aktualizacji i przyszłych dodatków DLC również poprzez Steam. Uważamy, że taka decyzja jest niesprawiedliwa dla klientów Steam, zwłaszcza po tak długim okresie sprzedaży przedpremierowej. Przepraszamy klientów Steam, którzy oczekiwali na premierę gry 15 lutego, jednak dopiero co uzyskaliśmy informację o podjętych decyzjach i mieliśmy bardzo mało czasu by wszystkich powiadomić". W ostatnich miesiącach ogłoszono, że na platformie Steam nie pojawią się również takie tytuły jak: The Walking Dead: The Final Season, The Division 2 oraz Hades.

 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Metro Exodus rezygnuje ze Steam na rzecz Epic. Valve: To niesprawiedliwe

 0