Mężczyzna skazany za wywołanie paraliżu internetu w całym kraju

Mężczyzna skazany za wywołanie paraliżu internetu w całym kraju

Brytyjski hacker Daniel Kaye, znany również jako "BestBuy" oraz "Poporet" został skazany na 2 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności za przeprowadzenie zakrojonego na szeroką skalę ataku DDoS na operatora komórkowego Lonestar (firma doprowadzająca internet do Liberii podwodnym kablem), doprowadzając kraj do paraliżu i powodując dziesiątki milionów dolarów strat. Jak podaje Narodowa Agencja ds. Przestępczości w Wielkiej Brytanii, został on zatrudniony przez jednego z wyższych rangą pracowników konkurencyjnej firmy Cellcom, jednak nie ma  póki co żadnych sugestii, że Cellcom było świadome jego działalności. Haker przyznał się do stworzenia i wykorzystania botnetu do przeprowadzenia ataku.

Najprawdopodobniej jest to pierwszy przypadek kiedy jeden haker zdołał odciąć od internetu cały kraj, choć nie miał nawet takiego zamiaru.

Główną bronią Daniela było Mirai #14, które pozwoliło przejąć kontrolę nad ogromną ilością kamer internetowych Dahua, służących do monitoringu domów oraz firm n całym świecie. Haker odkrył lukę w tanich kamerach oraz innych podobnych urządzeniach, którą wykorzystał do przejęcia. W ten sposób powstałą armia urządzeń zombie, zdolna przeprowadzić potężny atak. W 2016 roku, pracując w ukryciu na Cyprze i kontrolując botnet z telefonu, Kaye wydał rozkaz zniszczenia systemów Lonestar. Na jego komendę setki tysięcy kamer rozpoczęły żądania danych od afrykańskiej firmy. Systemy miały problem z przetworzeniem takiej ilości zapytań i część infrastruktury uległa awarii. Daniel następnie rozpoczął drugą fazę ataku z Niemiec, gdzie przejął część infrastruktury Deutsche Telekom. Analitycy twierdzą, że w szczytowym momencie w atak zaangażowanych było około milion urządzeń na całym świecie. W Liberii użytkowcy telefonów komórkowych zostali odcięci od sieci. Lonestar wezwało konsultantów od cyberbezpieczenstwa, jednak było już za późno -  botnetu nie dało się już kontrolować.

Liberia polega na małej liczbie operatorów i ograniczonym łączy kablowym przez Atlantyk. Kaye generował tyle ruchu, że cały narodowy system został zablokowany. Pomiędzy 3 a 4 października 2016 roku spowodował on paraliż w kraju, wyłączając z działania wiele organizacji oraz odcinając od internetu zwykłych użytkowników. W 2017 roku haker został aresztowany w Londynie i odesłany do Niemiec, gdzie był sądzony za przejęcie 900000 routerów Deutche Telekom. Sąd wydał jednak wyrok w zawieszeniu, po czym dokonano ekstradycji do UK. Podczas aresztowania miał przy sobie 10000 dolarów, co stanowi część jego wynagrodzenia za atak na Lonestar. Botnet stworzony przez Daniela został wykorzystany również w styczniu 2017 roku do ataku na 3 brytyjskie banki, jednak haker nie przyznaje się do tych zarzutów, utrzymując, że wynajął komuś botnet na forum w darknecie. 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mężczyzna skazany za wywołanie paraliżu internetu w całym kraju

 0