Micron i SK hynix wypuścili superszybkie pamięci RAM LPDDR5X

Micron i SK hynix wypuścili superszybkie pamięci RAM LPDDR5X

Chociaż najnowszy procesor Snapdragon 8 Gen 3 firmy Qualcomm stanowić ma o wydajności smartfonów nowej generacji, sam w sobie nie może wiele zdziałać. Aby tak nowatorski układ miał wystarczająco dużo przestrzeni na działanie, wymagana jest szybka pamięć. 

Nowe pamięci LPDDR5

W tym celu firmy Micron i SK hynix ogłosiły, że wypuściły na rynek nowe kości LPDDR5X (wariant tego drugiego nazywa się w sumie (Low Power Double Data Rate 5 Turbo, czyli LPDDR5T) pracujące z częstotliwością 9600 MHz, czyli 9,6 Gb/s. Są one ponad dwukrotnie szybsze niż LPDDR4X, 50% szybsze niż LPDDR5 i 12% szybsze niż LPDDR5X ostatniej generacji.

Micron i SK hynix ogłosiły, że wypuściły na rynek nowe kości LPDDR5X/LPDDR5T, pracujące z częstotliwością 9600 MHz

Przy 9600 MHz, LPDDR5X faktycznie przekroczył prędkości, które można uzyskać fabrycznie nawet z najwyższej klasy kości RAM DDR5 (choć można je podkręcić). Szybsza pamięć jest niezwykle istotna w przypadku mniejszych układów, które nie mogą sobie pozwolić na mnóstwo pamięci podręcznej. Ponadto LPDDR5X ma niski pobór mocy (stąd nazwa LP), a Micron twierdzi, że LPDDR5X wyprodukowany w procesie 1-Beta zużywa o 30% mniej energii niż starsze układy LPDDR5X (1-Alfa) konkurencji. SK hynix twierdzi również, że w swoim LPDDR5T poprawił wydajność energetyczną, która jest bardzo podobna do LPDDR5X, ale ma jeszcze niższy pobór mocy.

sk hynix

Firmy Micron i SK hynix szczegółowo omówiły, w jaki sposób szybsza pamięć LPDDR5X przyspiesza obciążenia AI, ale przekłada się też na bardziej wydajny smartfon w codziennym użytkowaniu. Szybszy RAM może również pomóc w zwiększeniu wydajności w grach nie tylko dlatego, że procesor ma większą przepustowość pamięci, ale także dlatego, że zintegrowana grafika wykorzystuje pamięć systemową, taką jak LPDDR5X, jako pamięć wideo RAM.

Nie tylko smartfony

Chociaż o pamięci LPDDR5X nowej generacji mówi się głównie w kontekście najnowszego Snapdragona, niewątpliwie przyda się ona również w laptopach z najwyższej półki, komputerach typu NUC i przenośnych urządzeniach do gier, takich jak Steam Deck czy ROG Ally. Nawet większe procesory x86 wyprodukowane przez Intel i AMD mogą nadal sporo zyskać na wyższych częstotliwościach taktowania pamięci i przepustowości, szczególnie jeśli chodzi o granie przy wysokim obciążeniu procesora lub podczas korzystania ze zintegrowanej grafiki, jak na jednym z APU AMD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Micron i SK hynix wypuścili superszybkie pamięci RAM LPDDR5X

 0