Micron: Niedobory PMIC i VRM spowalniają adopcję DDR5

Micron: Niedobory PMIC i VRM spowalniają adopcję DDR5

Premiera pamięci DDR5 już za nami, podobnie pierwszych konsumenckich procesorów, które wspierają nowy standard. Niestety sytuacja rynkowa odbija się niekorzystnie również na pamięciach, a dostarczanie modułów na rynek jest mocno utrudnione z powodu braków niektórych komponentów.

Producenci mają problem z produkcja pamięci DDR5. Na rynku brakuje układów zarządzania energią (PMIC) i modułów regulacji napięcia (VRM). Micron poinformował, że niedobory kluczowych komponentów spowalniają adopcję DDR5. "Popyt na produkty DDR5 znacznie przekracza podaż ze względu na niedobory komponentów innych niż pamięć, które wpływają na zdolność dostawców pamięci do tworzenia modułów DDR5" — powiedział inwestorom i analitykom finansowym Sanjay Mehrotra, dyrektor generalny firmy Micron podczas sprawozdania finansowego. "Spodziewamy się, że niedobory te ulegną złagodzeniu do 2022 r., umożliwiając wzrost dostaw DDR5 do znaczącego poziomu w drugiej połowie kalendarzowego 2022 r."

Micron ujawnia, że problemy z dostępnością pamięci DDR5 to wina niedoborów komponentów odpowiedzialnych za zarządzanie energią i modułów regulacji napięcia.

Wcześniej układy odpowiedzialne za regulację napięcia modułów pamięci znajdowały się na płytach głównych. Wraz z wprowadzeniem DDR5, zarówno PMIC, jak i VRM zostały przeniesione bezpośrednio na PCB pamięci,  co ułatwia regulację napięcia i zmniejsza złożoność płyt głównych z wieloma gniazdami pamięci. Niestety taki stan utrudnia produkcję pamięci, które stały się bardziej złożone i wymagają dodatkowych elementów, które są trudno dostępna.

Producenci nadążają z produkcją kości DDR5, jednak to niedobory tych dodatkowych elementów powodują ograniczoną podaż pamięci, co spowalnia adopcję przez użytkowników. Premiera nowych procesorów Alder Lake już niebawem, co jeszcze bardziej wzmocni popyt na pamięci DDR5, a braki będą coraz większe. W chwili obecnej jedynie komponenty Renesas zostały zweryfikowane przez Intela i nawet producenci, którzy wprowadzili własne  PMIC dla modułów DDR5 DIMM, z przymusu korzystają z produktów Renesas, co dodatkowo ogranicza dostępność. Micron spodziewa się, że niedobory komponentów zmniejszą się w drugiej połowie 2022 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Micron: Niedobory PMIC i VRM spowalniają adopcję DDR5

 0