Micron pracuje nad konkurencją dla pamięci Intel Optane

Micron pracuje nad konkurencją dla pamięci Intel Optane

Intel i Micron wspólnie opracowały nowy rodzaj pamięci 3D Xpoint. Teraz obie firmy będą ze sobą rywalizować, wykorzystując nowe rozwiązanie. Intel chce podbić rynek pamięciami Optane, a Micron szykuje konkurencję w postaci QuantX.

Już w 2015 roku Intel i Micron wspólnie zaprezentowały nowy rodzaj pamięci 3D Xpoint. Ma on zrewolucjonizować komputery zarówno osobiste, serwerowe, jak i superkomputery. Nie tylko ze względu na osiągi (mają być 10 razy szybsze od tradycyjnych dysków SSD), ale także dlatego, że jeden moduł lub jedna kość może pełnić rolę jednocześnie dysku masowego w rodzaju SSD, jak i pamięci DRAM.

Jednak na premierę pierwszych układów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Intel Optane mają pojawić się na rynku w drugim kwartale tego roku, ale ich dostępność ma być mocno ograniczona. Początkowo mają być wykorzystywane jako pamięć cache, dzięki której system operacyjny i poszczególne programy będą uruchamiały się szybciej. To dlatego, że pierwsze wersje będą dostępne w małych pojemnościach.

Z kolei Micron pamięci QuantX zamierza wprowadzić do sprzedaży dopiero pod koniec roku, ale także w bardzo ograniczonej liczbie. Poza tym mają one powstawać przede wszystkim z myślą o superkomputerach i rozwiązaniach serwerowych, a nie zwykłych komputerach, jak Optane. Co więcej, firma Micron już pracuje nad drugą i trzecią generacją pamięci, w których chce skupić się na mniejszych opóźnieniach i większych pojemnościach.

Rok 2017 zapowiada się na bardzo ciekawy, nie tylko w kontekście procesorów i kart graficznych, ale także nowych pamięci.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Micron pracuje nad konkurencją dla pamięci Intel Optane

 0