Micron przyspieszył pamięci GDDR5X do 16 Gb/s

Micron przyspieszył pamięci GDDR5X do 16 Gb/s

Standard GDDR5X został oficjalnie ogłoszony przez JEDEC niemal półtora roku temu, kiedy to wystartował z pamięciami o prędkości 10 Gb/s, które stosunkowo szybko przyspieszono do 12 Gb/s. To jednak nie jest jeszcze ostatnie słowo tej technologii, ponieważ w oczekiwaniu na nadejście GDDR6 ponownie udało się ją przyspieszyć i to do poziomu, na którym startować będzie kolejna generacja.

Zespół Micron Graphics Design Team w Monachium był w stanie osiągnąć imponujące 16 Gb/s w testach wydajnościowych. Firma pochwaliła się, że wynik ten uzyskano na znaczącej części próbek masowo produkowanych układów GDDR5X, a dojście do takiego poziomu nie miałoby być wybitnie skomplikowane, co oznaczać może, że nie będziemy musieli czekać zbyt długo na komercjalizację szybszych kości tego typu pamięci. Micron zmierzył PRBS11 (pseudoprzypadkowa sekwencja bitów) przy prędkości 16 Gb/s przy wykorzystaniu oscyloskopu i zaprezentował poniższą tabelę, która porównuje szybkość przesyłania danych poszczególnych pamięci w ostatnich i najbliższych latach, chwaląc się oczywiście największym progresem odnotowanym przez ich technologie.  

Micron pochwalił się imponującą prędkością pamięci GDDR5X, które stanowią pomost pomiędzy technologią GDDR5 a GDDR6

Przy okazji producent potwierdził, że rozpocznie masową produkcję układów GDDR6 na początku przyszłego roku. Ta generacja rozpocznie się od szybszych prędkości niż poprzednik, bo od 12 Gb/s (vs 10 Gb/s) i wprowadzi rozwiązanie dwukanałowe, które zapewni połowę połączeń I/O (w GDDR5X jest to x16/x32, natomiast w GDDR6 otrzymamy x8/16 na kanał). Ciekawi jesteśmy, jak wypadać będą obie technologie w bezpośrednim porównaniu, ale w teorii Micron będzie w stanie osiągnąć jeszcze większe prędkości (nawet powyżej 16 Gb/s), stosując więcej uproszczonych kanałów. Poza tym, producenci kart będą mogli w łatwiejszy sposób łączyć swoje GPU z układami pamięci. SK Hynix, które prezentowało pierwsze pamięci GDDR6 na GTC, zdaje się stosować ten sam design I/O co Micron z dwoma kanałami x8/16 każdy. Niestety nie wiemy jeszcze, kiedy możemy spodziewać się kart graficznych z szybszymi pamięciami GDDR5X, ale raczej nastąpi to dopiero w przyszłym roku.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Micron przyspieszył pamięci GDDR5X do 16 Gb/s

 0