Micron rozsyła już pamięci RAM DDR5. 85% wzrost wydajności względem DDR4

Micron rozsyła już pamięci RAM DDR5. 85% wzrost wydajności względem DDR4

Nadchodzą pamięci DDR5! Amerykańska firma Micron poinformowała, że rozpoczęła już rozsyłanie sampli następnej generacji pamięci Registered DIMM (RDIMM), czyli właśnie DDR5. Te zapewniać mają wzrost wydajności względem swoich poprzedników, czyli DDR4, aż o 85%, co powinno w dużej mierze wyeliminować problem wąskiego gardła pamięci operacyjnej w wysokowydajnych systemach. Trzeba jednak mieć świadomość, że jak na razie układy te przeznaczone są jedynie na rynek serwerowy oraz do zastosowań HPC (high performance computing), ale to normalny bieg rzeczy i w następnej kolejności spodziewać możemy się szerszego udostępnienia DDR5, także w segmencie konsumenckim.

DDR5 zapewniać mają wzrost wydajności względem swoich poprzedników, czyli DDR4, aż o 85%.

Pamięci

DDR4*

DDR5*

Transfery

1600-3200MT/s

3200-6400MT/s

Pojemność

2Gb-16Gb

8Gb-64Gb

*Dane firmy Micron

Jak na razie jednak nie ma co liczyć na szybką premierę nowego standardu RAM w naszych domowych komputerach i związku z tym lepiej nie odkładać ewentualnych zakupów w oczekiwaniu na pojawienie się gamingowych platform wspierających DDR5. Niemniej jednak, Micron wykonał ważny krok w kierunku upowszechnienia tego rodzaju pamięci i mówimy tu o raczej 2-3 letniej perspektywie niż bliżej nieokreślonej przyszłości. Producent jak na razie nie zdradza zbyt wiele szczegółów, ale pochwalił się, że kości DDR5 powstały w oparciu o proces technologiczny 1 znm. Poza tym moduły RDIMM oferować mają nawet dwukrotnie większą pojemność względem poprzedników, poprawioną niezawodność oraz wspomniany 85% wzrost wydajności.

Micron już wcześniej podawał, że będzie produkować moduły o pojemności od 8 do 64 Gb i transferach na poziomie 3200-6400 MT/s. Dla porównania, w przypadku pamięci DDR4 jest to odpowiednio 2-16 Gb oraz 1600-3200 MT/s. Kto wie, być może duże spadki cen pamięci DRAM i NAND, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, spowodują, że ich producenci przyspieszą prace nad nowymi technologami, które pozwolą zwiększyć przychody w najbliższym czasie. AMD w ostatnim czasie udowadniało, że lubi wieść prym we wprowadzaniu nowych standardów (choćby PCIe 4.0, które dostępne jest na płytach głównych X570 z procesorami Ryzen trzeciej generacji) i może i w tym przypadku zdecyduje się na implementację nowych pamięci operacyjnych.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Micron rozsyła już pamięci RAM DDR5. 85% wzrost wydajności względem DDR4

 0