Micron X100 to najszybszy dysk SSD - pamięci 3D XPoint i 9 GB/s

Micron X100 to najszybszy dysk SSD - pamięci 3D XPoint i 9 GB/s

Micron pochwalił się właśnie swoim nowym dyskiem o nazwie X100, który jest „najszybszym SSD na świecie”. Osiąga on bowiem transfery zapisu i odczytu na poziomie aż 9 GB/s, a jego liczba losowych operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) wynosi 2,5 miliona. Co więcej, opóźnienia liczą zaledwie 8 μs (mikrosekund), co oznacza, że są nawet niższe niż w nośnikach Optane od Intela (10 μs), które także bazują na technologii pamięci 3D XPoint. Co warto podkreślić, producent zapewnia, że taka specyfikacja osiągana jest bez żadnych obostrzeń czy dodatkowych warunków, takich jak aktywne chłodzenie, niestabilny tryb RAID, ogromna pojemność lub rozmiar, specjalistyczne sterowniki czy wykorzystanie interfejsu PCIe 4.0. Tym samym trzeba przyznać, że nowość Microna jest naprawdę imponująca.

Micron X100 osiąga  transfery zapisu i odczytu na poziomie aż 9 GB/s, a jego liczba losowych operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) wynosi 2,5 miliona.

Warto przypomnieć, że Micron rozpoczął współpracę z Intelem w ramach IM Flash w 2005 roku, a jej celem było stworzenie przełomowej technologii pamięci. Owocem prac obu firm jest właśnie 3D XPoint, czyli coś pomiędzy RAM i NAND, zapewniające dużą wytrzymałość, zagęszczenie i niezwykle niskie opóźnienia. Obaj producenci postawili na nieco odmienną implementację tych pamięci i jako pierwsze skorzystały z nich nośniki Optane od Intela, czyli dyski o małej pojemności, które mają na celu przyspieszyć system robiąc za swoisty cache. Te niestety są bardzo drogie, co skutecznie ogranicza ich popularność. Niedawno jednak Intel zdecydował się zakończyć tę współpracę i każda ze stron poszła własną drogą, czego owocem po stronie Microna jest właśnie X100 i liczymy na to, że produkty tego producenta, bazujące na 3D XPoint, będą bardziej przystępne cenowo.

Jak na razie nie ujawniono jednak ceny X100, ale raczej nie ma co liczyć, że dysk noszący tytuł najszybszego na rynku będzie tani. Tym bardziej, że brakować mu będzie jakiejkolwiek konkurencji, ponieważ obecne najszybsze nośniki SSD to modele korzystające z interfejsu PCIe 4.0, które osiągają maksymalnie 5 GB/s i choć prędkość tę możną zwiększyć do 15 GB/s w trybie RAID 0, to taka konfiguracja jest zbyt niestabilna dla wielu zastosowań. Intel Optane 905P pochwalić może się zaś opóźnieniami na poziomie 10 μs, a jego transfery osiągają jedną czwartą prędkości X100. Najbliższymi konkurentami zdają się być Samsung PM1733 i PM1735, ponieważ osiągają 8 GB/s w odczycie, ale w zapisie już tylko 3,8 GB/s i muszą korzystać z interfejsu PCIe 4.0, co także mocno ogranicza ich zastosowanie (X100 stawia na PCIe 3.0 i slot x16). Niestety Micron nie zdradził jeszcze, kiedy dysk trafi do sprzedaży.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Micron X100 to najszybszy dysk SSD - pamięci 3D XPoint i 9 GB/s

 0