Microsoft przyznaje się do błędu, chodzi o Windows 11 na niekompatybilnych urządzeniach

Microsoft przyznaje się do błędu, chodzi o Windows 11 na niekompatybilnych urządzeniach

Jeśli Wasz komputer z systemem Windows 10 otrzymał ofertę aktualizacji do Windows 11, mimo że nie spełniał wymagań nowszego systemu, to nie jesteście sami. 

Microsoft przyznał, że w wyniku błędu systemy aktualizacji zignorowały ustawione przez administratorów polityki blokujące instalację Windows 11, a nieuprawnione urządzenia otrzymały możliwość przejścia na nowy system. Problem pojawił się 12 kwietnia 2025 roku i do dziś powoduje niemałe zamieszanie w środowiskach IT.

Microsoft przyznał, że w wyniku błędu systemy aktualizacji zignorowały ustawione przez administratorów polityki blokujące instalację Windows 11.

Winny "ukryty błąd w kodzie"

Microsoft tłumaczy, że przyczyną zamieszania jest „latent code issue” – czyli ukryty błąd w kodzie odpowiedzialnym za zarządzanie aktualizacjami. W efekcie część komputerów, które zostały celowo wykluczone z procesu aktualizacji (np. poprzez Intune lub inne narzędzia administracyjne), mimo to otrzymała propozycję przejścia na Windows 11. To wywołało konsternację zarówno wśród użytkowników końcowych, jak i administratorów systemów.

Gigant z Redmond rozpoczął już wdrażanie poprawki, która ma wyeliminować ten problem. Do czasu pełnego jej wprowadzenia, Microsoft zaleca organizacjom tymczasowe wstrzymanie aktualizacji funkcji systemu Windows, by zapobiec kolejnym nieautoryzowanym aktualizacjom.

Windows 11 24H2 – nowa aktualizacja, nowe funkcje i nowe problemy

Uaktualniłeś? Czeka Cię ręczny powrót do Windows 10

Dla tych, którzy już przeszli na Windows 11 na nieobsługiwanym sprzęcie, niestety nie ma automatycznego rozwiązania. Microsoft radzi, by w takich przypadkach przeprowadzić ręczny downgrade do Windows 10. Szczegóły techniczne dotyczące błędu oraz zaleceń znajdują się w komunikacie IT10561350 w Microsoft 365 Admin Center.

To nie pierwszy raz…

To nie pierwszy przypadek, gdy Microsoft oferuje system operacyjny urządzeniom, które nie powinny go otrzymać. W zeszłym roku pojawiły się doniesienia o serwerach, które zostały zaktualizowane do Windows Server 2025, mimo braku odpowiednich licencji. Choć firma deklaruje, że tego typu sytuacje nie są zamierzone, trudno nie odnieść wrażenia, że proces wdrażania nowych wersji systemu wciąż wymaga poprawy.

Koniec Windows 10 coraz bliżej

Tymczasem na rynku konsumenckim popularność Windows 11 rośnie, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się końca wsparcia dla Windows 10, zaplanowanego na październik 2025 roku. W niektórych krajach Windows 11 już teraz wyprzedził swojego poprzednika pod względem popularności, a Microsoft coraz intensywniej promuje jego instalację.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft przyznaje się do błędu, chodzi o Windows 11 na niekompatybilnych urządzeniach

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł