Microsoft bliżej przejęcia Activision Blizzard. Firma wygrywa w USA

Microsoft bliżej przejęcia Activision Blizzard. Firma wygrywa w USA

Microsoft od dawna zabiega o przejęcie Activision Blizzard, jednak na przeszkodzie stoją regulatorzy z niektórych krajów. Jednym z nich jest Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych, która pozwała firmę z Redmond do amerykańskiego sądu, żądając zablokowania transakcji. Organizacja przegrała, a Microsoft jest bliżej upragnionego kupna wydawcy Call of Duty.

Sąd odrzuca wniosek FTC o zablokowanie przejęcia Activision Blizzard

Microsoft ogłosił przejęcie Activision Blizzard na początku 2022 roku, aczkolwiek od tamtej pory wiele wydarzyło się w sprawie. Podczas gdy część państw wyraziła zgodę na transakcję, blokadę nałożyła Wielka Brytania, do której próbuje dołączyć USA. FTC pozwało Microsoft i zażądało od sądu zablokowania fuzji w Stanach Zjednoczonych. Federalna Komisja Handlu przegrała jednak sądową batalię. We wtorek sędzia Jacqueline Scott Corley z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii odrzuciła wniosek FTC o wydanie wstępnego zakazu.

Amerykański sąd nie przychylił się do wniosku o wydanie nakazu zablokowania fuzji Activision Blizzard z Microsoftem.

Orzeczenie Jude Corley brzmi następująco: „Przejęcie Activision przez Microsoft zostało określone jako największe w historii technologii. Zasługuje ono na dokładną analizę. Kontrola ta się opłaciła: Microsoft zobowiązał się na piśmie, publicznie i w sądzie do utrzymania Call of Duty na PlayStation przez 10 lat na równi z Xboxem. Zawarł umowę z Nintendo, aby przenieść Call of Duty na Switcha. I zawarł kilka umów, by po raz pierwszy przenieść zawartość Activision do kilku usług gier w chmurze. Odpowiedzialność Sądu w tej sprawie jest ograniczona. Ma on zdecydować czy pomimo obecnych okoliczności fuzja powinna zostać wstrzymana, a może nawet zakończona, w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie postępowania administracyjnego FTC”.

W dalszej części uzasadnienia napisano, iż zdaniem Trybunału Federalna Komisja Handlu „nie wykazała prawdopodobieństwa wygrania sprawy w związku z twierdzeniem, że ta konkretna fuzja przedsiębiorstw w tej konkretnej branży może znacznie ograniczyć konkurencję”. Mało tego, zdaniem sądu zgromadzone dowody wskazują na większy dostęp konsumentów do Call of Duty i innych gier Activision Blizzard. Wniosek o wstępny nakaz sądowy został w związku z tym odrzucony.

Prezes Microsoftu, Brad Smith wyraził zadowolenie z przytoczonego werdyktu. „Jesteśmy wdzięczni sądowi w San Francisco za tę szybką i gruntowną decyzję i mamy nadzieję, że inne jurysdykcje będą nadal pracować nad terminowym rozwiązaniem. Jak wykazaliśmy konsekwentnie w całym tym procesie, jesteśmy zaangażowani w kreatywną i wspólną pracę w celu rozwiązania problemów regulacyjnych”. Federalna Komisja Handlu może jeszcze się odwołać od decyzji. Werdykt usuwa jednak kluczową przeszkodę stojącą na drodze przejęcia Activision Blizzard.

Microsoft rozważał wycofanie się z transakcji

W pewnym momencie w obliczu zablokowania fuzji w UK i niepewnej sytuacji na rynku amerykańskim, korporacja rozważała rezygnację z kupna Activision Blizzard, co akurat nie dziwi. Wielka Brytania i USA są dla obu gigantów kluczowymi rynkami. Obecnie nic już nie powinno stanąć na przeszkodzie, żeby wydawca takich gier jak Call of Duty, Overwatch, World of Warcraft czy Diablo stał się częścią rodziny firmy z Redmond.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft bliżej przejęcia Activision Blizzard. Firma wygrywa w USA

 0