Microsoft blokuje aktualizację Windows 11 22H2 przez problem związany z Xbox Game Bar

Microsoft blokuje aktualizację Windows 11 22H2 przez problem związany z Xbox Game Bar

Microsoft wstrzymał udostępnianie aktualizacji Windows 11 22H2 z powodu błędu związanego z funkcją Xbox Game Bar. Firma uznała, iż jest on na tyle poważny, że trzeba posunąć się do radykalnego kroku.

Windows 11 22H2 jest wdrażany na komputerach, lecz w niektórych przypadkach producent podjął decyzję o wstrzymaniu udostępniania aktualizacji z powodu problemów ze zgodnością z narzędziem Xbox Game Bar. Na komputerach, których dotyczy problem, użytkownicy napotykają błąd odpowiadający za brak synchronizacji dźwięku i obrazu podczas przechwytywania rozgrywki za pomocą aplikacji Xbox Game Bar. Najczęściej pojawia się on w trakcie używania opcji "Nagraj ostatnie 30 sekund". Co ciekawe sytuacja może też obejmować inne aplikacje. "Błąd może dotyczyć także programów, które przechwytują lub przetwarzają pliki wideo przy użyciu tych samych bazowych bibliotek bądź interfejsów API systemu Windows, co Xbox Game Bar" - napisał Microsoft na oficjalnej stronie.

Microsoft blokuje aktualizację 22H2 do Windowsa 11 na niektórych urządzeniach ze względu na błąd związany z Xbox Game Bar.

Xbox Game Bar

Microsoft dodał więc blokadę zgodności (identyfikator zabezpieczenia 41584256), która dotyczy tylko systemów, które wcześniej korzystały z funkcji przechwytywania w aplikacji Xbox Game Bar. Oznacza to, że część urządzeń czasowo nie skorzysta z dobrodziejstw aktualizacji 22H2. Co ciekawe problem rozwiązuje update KB5018496 wydany 25 października, aczkolwiek ów zbiorczy zestaw poprawek jest opcjonalny i nie zostanie zainstalowany automatycznie. Możemy zaimplementować go ręcznie na swoim sprzęcie, przechodząc do Ustawień > Windows Update i klikając "Sprawdź aktualizacje", a następnie wybierając stosowną opcjonalną aktualizację.

Producent odradza manualną instalację 22H2 do chwili zdjęcia blokady, które nastąpi pewnie w połowie listopada. Niestety nie jest to pierwszy taki przypadek w historii Windowsów i nie ostatni, gdy update psuje system operacyjny. Poprzednio dotyczyły m.in. drukowania czy wyświetlania niebieskich ekranów śmierci (BSOD). Wraz z wypuszczeniem Windows 11 22H2 dostrzeżono błąd nękający posiadaczy procesorów AMD, Ryzen 7000 bazujących na architekturze Zen 4. Więcej informacji znajdziemy tutaj.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft blokuje aktualizację Windows 11 22H2 przez problem związany z Xbox Game Bar

 0