Microsoft czeka na zielone światło od Komisji Europejskiej na przejęcie ZeniMax Media

Microsoft czeka na zielone światło od Komisji Europejskiej na przejęcie ZeniMax Media

Microsoft ogłosił przejęcie ZeniMax Media kontrolującego m.in. Bethesdę Softworks oraz id Software w ubiegłym roku, ale transakcja ma zostać zrealizowana dopiero w najbliższej przyszłości. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, ponieważ sprawa trafiła do Komisji Europejskiej i to ona wyda na wniosek giganta z Redmond odpowiednią zgodę. KE ma czas do 5 marca i wtedy musi zaakceptować albo odmówić dokonania przejęcia. Unijni urzędnicy stwierdzą, czy całość nie narusza praktyk antymonopolowych i taka procedura nie stanowi absolutnie żadnego zaskoczenia, gdyż jest rutynowa przy przejmowaniu przedsiębiorstw. Microsoft zaskoczył większość obserwatorów ogłaszając kupno ZeniMax Media, dzięki któremu wejdzie w posiadanie takich marek jak Fallout 76, Doom czy Wolfenstein.

Komisja Europejska ma czas do 5 marca na wydanie opinii dotyczącej przejęcia ZeniMax Media przez Microsoft.

Chociaż te tytuły pojawiły się także na PlayStation, to jednak przejęcie studiów deweloperskich umożliwia Microsoftowi odebranie gier konsoli Sony np. The Elder Scrolls VI. Jak dotąd niewiele wskazuje na to by Amerykanie dążyli do monopolu, ponieważ Deathloop i Ghostwire Tokyo nadal będą dostępne na PlayStation 5. Dodatkowo Microsoft oświadczył, że będzie decydował o wyłączności dla swoich gier na podstawie indywidualnych przypadków. Za przejęcie ZeniMax Media firma z Redmond musi zapłacić 7,5 miliarda dolarów i nie jest to jedyna transakcja, bowiem twórcy Xboxa weszli w posiadanie kilku innych deweloperów, a to podobno nie koniec zakupowej ofensywy. Nim zapowiedziano wchłonięcie przytoczonego wydawcy Microsoft negocjował warunki kupna innego równie dużego podmiotu.

Niestety, nie wiadomo, o jakiego wydawcę czy studio chodzi, ale wątpliwe, by w stawce było, chociażby Electronic Arts. Microsoft solidnie szykuje się do nowej odsłony wojny z Sony, które w przypadku kolejnych przejęć przez konkurenta może zostać zachęcone do podążenia jego drogą. Xbox od lat cierpiał na brak solidnych tytułów na wyłączność i w tej kwestii wygrywało PlayStation, oferując m.in. God of War czy Uncharted.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft czeka na zielone światło od Komisji Europejskiej na przejęcie ZeniMax Media

 0