Microsoft Edge na Androida przechodzi na wydanie 64-bitowe

Microsoft Edge na Androida przechodzi na wydanie 64-bitowe

Microsoft Edge na Androida wreszcie przechodzi na wersję 64-bitową, którą użytkownicy mobilnego systemu mogą instalować począwszy od buildu 77.0.3865.116 dostępnego w fazie testowej w Play Store. Oczywiście jest to zmiana jak najbardziej na plus, bowiem pozwala wykorzystać potencjał procesorów wspierających rozwiązanie 64-bitowe, a ponadto jak pokazały wyniki w programie Octane 2.0 wydanie 64-bitowe może pochwalić się większą wydajnością (uzyskało ono o 2 tysiące punktów więcej od wersji 32-bitowej). Niestety zgodnie z dostępną informacją z 64-bitowej przeglądarki Microsoft Edge mogą cieszyć się tylko posiadacze Androida 10, co z pewnością uszczupli grupę odbiorców korzystających ze starszych systemów Google. Warto wspomnieć, że to nie jedyna mobilna przeglądarka przechodząca na nowszy standard. Kolejną jest Google Chrome, który od buildu 85 będzie dostępny w formie 64-bitowej.

Microsoft Edge na Androida przechodzi na wersję 64-bitową.

Microsoft Edge na Androida przechodzi na wydanie 64-bitowe

Co ciekawe 64-bitowy Chrome 85 odpala się obecnie wyłącznie na Androidzie 10, aczkolwiek dotyczy to wersji deweloperskiej oraz Canary. Producent na tę zmianę kazał czekać użytkownikom smartfonów dość długo, bo 6 lat, kiedy zadebiutował pierwszy Android w wersji 64-bitowej. Podobnie jak w przypadku Microsoft Edge tutaj również dostrzeżono wzrost wydajności, choć nie jest on mocno wysoki to jednak zauważalny. Notabene Google nakazał programistom, aby oferowane przez nich w Google Play oprogramowanie przeszło na standard 64-bitowy do maksymalnie 1 sierpnia 2021 roku.

Microsoft Edge to ciekawa alternatywa dla pamięciożernego Google Chrome. Zgodnie z danymi NetMarketShare w czerwcu mimo dominacji przeglądarki Google mającej 70 procent udziałów w rynku to propozycja Microsoftu utrzymała drugą pozycję z 8,07 proc. udziałów w rynku. Podium zamyka natomiast Firefox - 7,58 proc. udziałów a tuż za nim znalazł się wciąż popularny Internet Explorer - 4,53 proc. udziałów. Z pewnością na ów sukces pewien wpływ miało przejście Edge na silnik Chromium, który dał deweloperom nowe możliwości w udostępnianiu kolejnych rozwiązań w ich przeglądarce.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft Edge na Androida przechodzi na wydanie 64-bitowe

 0