To już czas, by Microsoft odpuścił. Rynek nie chce Game Passa

To już czas, by Microsoft odpuścił. Rynek nie chce Game Passa

Subskrypcyjne usługi gamingowe, takie jak Xbox Game Pass, zapewniają graczom dużą wartość, oferując dostęp do premierowych tytułów już od dnia premiery. Jednak dla samych wydawców i studiów deweloperskich model ten nie jest aż tak korzystny.

Według raportu opublikowanego przez The Information już w 2021 roku, CEO Microsoftu, Satya Nadella, stanął przed wyborem: zakończyć działalność gamingową firmy lub mocno zainwestować w Game Pass i usługi w chmurze. Wybrano drugą opcję, co doprowadziło m.in. do przejęcia Bethesdy oraz Activision Blizzard.

Wielokrotnie pojawiały się jednak informacje, że model Game Passa nie jest w pełni zrównoważony finansowo. Chociaż usługa zdobywa popularność, rosnące budżety na produkcję gier sprawiają, że studia są niechętne do udostępniania swoich tytułów w ramach abonamentu. Jak podkreśla analityk branżowy Gus Zinn:

„Większość rynku gier tak naprawdę nie chce modelu podobnego do Game Passa.”

Przejęcie Activision Blizzard miało pomóc Microsoftowi w rozwoju usług chmurowych i zwiększyć liczbę subskrybentów Game Passa do 100 milionów do 2030 roku. Jednak prognozy na 2025 rok wskazują, że firma będzie mieć duże trudności z osiągnięciem tego celu. Nawet oferując tak dużo, za tak przystępną cenę.

Game Pass - co dalej?

Choć wprowadzenie takich marek jak Call of Duty przyczyniło się do wzrostu liczby użytkowników, nie jest to wystarczające, by w pełni zrealizować ambitne plany Microsoftu. Wiele zależy od tego, czy firma zdoła przekonać więcej wydawców do współpracy i zrównoważyć koszty z korzyściami dla deweloperów. Pozostali wydawcy zdecydowanie bardziej chcą powrotu modelu, w którym gracze wybierają nowy tytuł i płacą za niego pełną cenę, bez rozpraszania się ofertami abonamentowymi. Chyba trudno im się dziwić.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Gaming

Pokaż / Dodaj komentarze do: To już czas, by Microsoft odpuścił. Rynek nie chce Game Passa

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł