Microsoft i OpenAI mogą tworzyć własne chipy dla sztucznej inteligencji

Microsoft i OpenAI mogą tworzyć własne chipy dla sztucznej inteligencji

Centra danych i sprzęt związany ze sztuczną inteligencją stają się po prostu dojną krową dla producentów chipów, a NVIDIA utrzymuje silną pozycję na rynku, podczas gdy inne firmy, takie jak AMD, Intel, Google i Amazon, w dalszym ciągu zwiększają działalność w nadziei na zarobek. Według najnowszych doniesień OpenAI i Microsoft mogą być kolejnymi graczami na rynku technologicznym, którzy opracują własne chipy AI, tym samym kończąc zależność od produktów AI innych firm.

Ambitne plany OpenAI 

W nowym artykule agencji Reuters przedstawiono plany OpenAI dotyczące rozpoczęcia dostarczania własnych chipów AI i zabezpieczenia swojego udziału w tym lukratywnym segmencie. Chociaż nie ma doniesień, jakoby firma formalnie rozpoczęła realizację własnych planów dotyczących chipów AI, źródła zbliżone do OpenAI wskazują, iż zaczęła wyszukiwać potencjalne cele przejęć, które mogą pomóc w urzeczywistnieniu tych planów. Zgodnie z artykułem plan OpenAI obejmuje kilka potencjalnych podejść, począwszy od budowy własnych chipów AI po dywersyfikację sieci dostawców wykraczającą poza obecną ofertę NVIDII.

OpenAI i Microsoft mogą być kolejnymi graczami na rynku technologicznym, którzy opracują własne chipy AI.

NVIDIA
 

Microsoft nie chce zostać w tyle

OpenAI nie jest jedyną firmą, która chce położyć kres swojej dużej zależności od chipów innych producentów. Według The Information Microsoft, który wspiera OpenAI, również jest bliski wypuszczenia na rynek własnego chipa AI o nazwie kodowej Athena i jeśli te przecieki się potwierdzą, ten może ujrzeć światło dzienne już w przyszłym miesiącu. Ogłoszenie to może zostać uznane za jeden z najważniejszych punktów tegorocznej konferencji Microsoft Ignite.

Szybkie postawienie przez NVIDIĘ na technologię sztucznej inteligencji i tworzenie dedykowanej jej akceleratorów graficznych, uczyniło ją wyraźnym liderem w tym segmencie rynku. Według Visualcapitalist.com zielona ekipa kontroluje już ponad 70% rynku sztucznej inteligencji o wartości 150 miliardów dolarów, a wartość ta stale rośnie z dnia na dzień. A biorąc pod uwagę fakt, że AMD i Intel pozostają w tyle w segmentach sztucznej inteligencji i centrów danych, konkurencja nadal ma sporo miejsca na przełamanie i dostarczenie własnych rozwiązań.

NVIDIA
 

Sukces NVIDII w zakresie sztucznej inteligencji można przypisać nie tylko starszym GPU i najnowszym chipom Grace Hopper. Firma oferuje zasoby sztucznej inteligencji, począwszy od rozwiązań sprzętowych po oprogramowanie i narzędzia dla przedsiębiorstw zapewniające analizę danych, bezpieczeństwo i inne usługi modelowania AI.

Z pewnością jest miejsce na nowe chipy i innowacje na szybko rozwijającym się rynku sztucznej inteligencji, jednak jakiekolwiek prawdziwe wyzwanie dla dominacji układów AI od NVIDII pojawi się na rynku dopiero za kilka lat. Biorąc pod uwagę przewagę Zielonych w tym zakresie, rywali czeka bardzo trudne zadanie, jednak przełamanie monopolu w tym sektorze na pewno będzie korzystne dla branży. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft i OpenAI mogą tworzyć własne chipy dla sztucznej inteligencji

 0