Federalna Komisja Handlu USA spędziła tygodnie na badaniu umów Microsoftu z rządem federalnym w zakresie cyberbezpieczeństwa. Komisja mimo nadchodzącej zmiany na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych i wymiany administracji kontynuuje działania, chociaż los sprawy pod rządami Donalda Trumpa nie jest jasny. Działania organu rzuciły światło na rzekomą strategię giganta technologicznego wymierzoną w konkurencję.
Microsoft uderzył w konkurencję? FTC bada powiązania firmy z organami rządu USA
Microsoft został wezwany do przekazania informacji Federalnej Komisji Handlu USA w obliczu oskarżeń o zachowania antykonkurencyjne. Szeroko zakrojona umowa firmy w zakresie cyberbezpieczeństwa z wieloma agencjami federalnymi może naruszać prawo antymonopolowe.
FTC bada czy Microsoft naruszył prawo chroniące konkurencję nawiązując współpracę z wieloma agencjami federalnymi Stanów Zjednoczonych.
Śledztwo jest następstwem raportu ProPublica szczegółowo opisującego, w jaki sposób gigant z Redmond przekonał agencje rządowe do korzystania z jego produktów po cyberataku SolarWinds w 2020 r.
Firma jest oskarżona o omijanie procesu przetargowego, obciążanie klientów federalnych wysokimi opłatami abonamentowymi i utrudnianie migracji do konkurentów, takich jak Google czy Amazon.
Po SolarWinds Biały Dom wezwał szefów Microsoft, Amazon, Google i innych dużych firm technologicznych w celu omówienia strategii poprawy amerykańskiego cyberbezpieczeństwa. W odpowiedzi Microsoft zaproponował różnym sektorom rządowym, by skorzystały z jego narzędzi zabezpieczających.
Chociaż używanie systemów cyberbezpieczeństwa Microsoftu było początkowo bezpłatne, po zakończeniu okresów próbnych zaczęto płacić wysokie ceny subskrypcji. W tym momencie liczne działy korzystające z produktów Microsoftu, w tym wojsko po prostu płaciły, zamiast zmienić dostawcę.
Jak doniesiono w zeszłym miesiącu, działalność chmurowa Microsoftu, Azure, jest głównym celem dochodzenia FTC.
Działy federalne, które przeszły na platformę firmy, ostatecznie kupiły więcej produktów działających na platformie Azure.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft podpadł Federalnej Komisji Handlu USA. Mógł naruszyć prawo