Microsoft kończy wsparcie dla Windowsa Vista

Microsoft kończy wsparcie dla Windowsa Vista

Każdy system operacyjny ma swoją żywotność. Android nie wspiera starszych wersji Androida, a Apple iOS-a oraz Mac OS. To samo tyczy się Microsoftu, który uśmiercił już kilka wydań Windowsa. Następna w kolejce jest Vista, która przestanie być wspierana w przyszłym miesiącu.

Nie bez powodu mówi się, że co drugi system operacyjny Microsoftu na komputery osobiste jest udany. Reguła ta już wielokrotnie znalazła potwierdzenie. Ot chociażby Windows XP oraz Windows 7, które były uważane za niezwykle udane. Co więcej, drugi z nich jest wciąż najpopularniejszymi okienkami na świecie i to nawet pomimo agresywnej kampanii na rzecz Windowsa 10. Pomiędzy XP i siódemką była jeszcze Vista, która – mówiąc delikatnie – nie cieszyła się ogromną popularnością. Według danych NetMarketShare znajduje się on aktualnie na 0,78% komputerów. To dobrze, bo jego żywot właśnie dobiega końca. To oznacza, że niewiele osób będzie miało powody do zmartwień, chociaż nawet tak niewielki odsetek przy wszystkich PC-tach to i tak dość spora liczba.

Z dniem 11 kwietnia 2017 roku Microsoft oficjalnie kończy wsparcie dla systemu operacyjnego Windows Vista.

Windows Vista

Windows Vista jest wspierany przez Microsoft od ponad 10 lat. Po raz pierwszy został zaprezentowany w lipcu 2005 roku, ale zadebiutował dopiero w styczniu 2007 roku. Oznacza to, że ma w tym momencie 10 lat i 2 miesiące. Jednak już za chwilę jego żywot dobiegnie końca. Microsoft oficjalnie przypomniał o tym, że wsparcie dla Visty kończy się z dniem 11 kwietnia 2017 roku. Co to oznacza dla użytkowników? Po tym terminie system nigdy więcej nie otrzyma aktualizacji bezpieczeństwa, poprawek i nie będą pojawiać się nowe informacje na jego temat na stronie producenta. Windows Vista nadal będzie działać mniej więcej tak samo, jak działał do tej pory, ale korzystanie z niego stanie się co najmniej nierozsądne. Przede wszystkim z powodów bezpieczeństwa. Dlatego wszyscy użytkownicy tej wersji powinni pomyśleć o przesiadce na coś nowszego.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft kończy wsparcie dla Windowsa Vista

 0