Microsoft łata lukę Spectre i psuje systemy oparte o starsze procesory AMD

Microsoft łata lukę Spectre i psuje systemy oparte o starsze procesory AMD

Problemów związanych z ujawnionymi lukami w procesorach końca nie widać. Łatka od Microsoftu, która ma naprawiać luki Meltdown i Spectre ma nieoczekiwany efekt uboczny. Całkowicie uniemożliwia ona pracę na systemach opartych o niektóre, starsze procesory AMD.

Na stronie Microsoftu pojawił się długi wątek, w którym użytkownicy Windowsa, skarżą się, iż po pobraniu aktualizacji oznaczonej numerem KB4056892, która jest właśnie związana ze Spectre/Meltdown, po włączeniu komputera widnieje tylko logo startowe Windows i nic więcej. Użytkownicy komputerów opartych choćby o procesory AMD Athlon X2, które do tej pory ciągle dobrze sobie radziły, zostali z całkowicie niezdatnym do użytku systemem. Łatka Microsoftu nie tworzy w tym przypadku punktu przywracania systemu, więc nie da się cofnąć aktualizacji w ten sposób. 

Czy jeszcze kogoś dziwi, że poprawki u jednych naprawiają, a u drugich psują?

Co więcej problemu nie rozwiązuje reinstalacja, gdyż patch natychmiast zostaje pobrany ponownie, by znów popsuć system i uniemożliwić pracę. Jedyną opcją, która jest w pewnym stopniu ryzykowna i nie powinna być rozwiązaniem nawet tymczasowym, jest całkowite wyłączenie aktualizacji systemu. Jednakże chyba nie trzeba wyjaśniać nikomu, że od momentu wydania systemu Windows 10, aktualizacji było już mnóstwo, zwłaszcza tych wpływających na bezpieczeństwo. Póki co Microsoft nie odniósł się w żaden sposób do tych zarzutów, jednak liczba zgłaszających problem użytkowników stale rośnie. Procesory AMD są odporne na problem z Meltdown, ale podatne na Spectre.

Zobacz także: Meltdown i Spectre, czyli wiele hałasu o nic (istotnego)?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft łata lukę Spectre i psuje systemy oparte o starsze procesory AMD

 0