Microsoft może skorzystać z procesorów AMD dla przyszłych laptopów Surface

Microsoft może skorzystać z procesorów AMD dla przyszłych laptopów Surface

Praktycznie wszystkie urządzenia z rodziny Surface, poza pierwszymi bardzo mało popularnymi tabletami Surface RT, wyposażone były dotychczas w procesory Intela. Jak wynika jednak z najnowszych doniesień, w przyszłym roku może to ulec zmianie. W wydanej przez Brada Samsa książce „Beneath A Surface” możemy zapoznać się nie tylko z historią tej popularnej serii urządzeń Microsoftu, ale także ze wskazówkami dotyczącymi planów giganta z Redmond odnośnie tej marki na przyszły rok, a nawet dalej. Według jego informacji, koncern szykuje nową wersję Surface Studio na 2020 rok, odświeżoną wersję Surface Laptop, która zadebiutować ma praktycznie za rok od teraz i co w tym przypadku najciekawsze, przynajmniej niektóre warianty laptopa wyposażone mogą być w procesory AMD, a nie jak było to dotychczas jedynie układy Intela. To jednak nie wszystko, czego możemy dowiedzieć się z książki.

Na chwilę obecną nie wiemy, czy Microsoft zamierza całkowicie przesiąść się na procesory AMD Ryzen, ale podobno firma nie jest zadowolona (jak wiele innych podmiotów) z faktu, jak długo zajmuje Intelowi przejście z 14 nm na 10 nm proces technologiczny.

Microsoft może skorzystać z procesorów AMD dla przyszłych laptopów Surface

Na chwilę obecną nie wiemy, czy Microsoft zamierza całkowicie przesiąść się na procesory AMD Ryzen, ale podobno firma nie jest zadowolona (jak wiele innych podmiotów) z faktu, jak długo zajmuje Intelowi przejście z 14 nm na 10 nm proces technologiczny. Co prawda, Niebiescy zapewniają, że nastąpi to w przyszłym roku, ale w sieci pojawiają się nawet plotki, że producent całkowicie zrezygnował z tej technologii (choć sam zainteresowany stanowczo temu zaprzecza), a Microsoft może po prostu nie chcieć ryzykować kolejnych opóźnień ze strony Intela. Tym bardziej, że AMD lada moment wprowadzi na rynek pierwsze CPU produkowane w 7 nm (w pierwszej kolejności serwerowe układy EPYC o nazwie kodowej Rome) i niewykluczone właśnie, że kolejny Surface Laptop bazować będzie na procesorach Ryzen o nazwie kodowej Picasso, korzystających z architektury Zen 2. Jeśli tak się stanie, to będzie to już nie tyle sygnał ostrzegawczy dla Intela, ale mocny cios wymierzony w giganta z Santa Clara, ponieważ utraci dużego partnera, z którym współpracował dotychczas na wyłączność.   

Bardzo ciekawie zapowiada się też Surface Studio, którego premiera odbyć ma się w 2020 roku. Ten komputer all-in-one korzystać ma z modułów, dzięki czemu zamiast wymieniać cały sprzęt w momencie, kiedy procesor lub pamięć okażą się niewystarczające, będziemy mogli w łatwy sposób wymienić stary moduł na nowy, wciąż korzystając z tego samego wyświetlacza, rysika, i innych akcesoriów. W związku z tym spodziewać mamy się też wypuszczenia na rynek samego monitora Surface z opcją dokupienia modułu. Poza tym, w przyszłym roku doczekać możemy się również nowej wersji Surface Book, która otrzyma nowy zawias, gdzie wyeliminowana zostanie szpara, jaka obecnie powstaje przy zamknięciu sprzętu. W 2019 spodziewana jest też premiera urządzenia znanego pod nazwą kodową Andromeda, ale podobno projekt ten praktycznie powstaje od podstaw i nie będzie to kieszonkowy komputer i telefon w jednym, na co liczyło wiele osób, ale coś znacznie większego (podobno bliżej temu do intelowskiego projektu Tiger Rapids). Trzeba jednak pamiętać, że nie są to oficjalnie potwierdzone informacje, dlatego lepiej podchodzić do nich z lekkim dystansem.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft może skorzystać z procesorów AMD dla przyszłych laptopów Surface

 0