Praktycznie wszystkie urządzenia z rodziny Surface, poza pierwszymi bardzo mało popularnymi tabletami Surface RT, wyposażone były dotychczas w procesory Intela. Jak wynika jednak z najnowszych doniesień, w przyszłym roku może to ulec zmianie. W wydanej przez Brada Samsa książce „Beneath A Surface” możemy zapoznać się nie tylko z historią tej popularnej serii urządzeń Microsoftu, ale także ze wskazówkami dotyczącymi planów giganta z Redmond odnośnie tej marki na przyszły rok, a nawet dalej. Według jego informacji, koncern szykuje nową wersję Surface Studio na 2020 rok, odświeżoną wersję Surface Laptop, która zadebiutować ma praktycznie za rok od teraz i co w tym przypadku najciekawsze, przynajmniej niektóre warianty laptopa wyposażone mogą być w procesory AMD, a nie jak było to dotychczas jedynie układy Intela. To jednak nie wszystko, czego możemy dowiedzieć się z książki.
Na chwilę obecną nie wiemy, czy Microsoft zamierza całkowicie przesiąść się na procesory AMD Ryzen, ale podobno firma nie jest zadowolona (jak wiele innych podmiotów) z faktu, jak długo zajmuje Intelowi przejście z 14 nm na 10 nm proces technologiczny.
Na chwilę obecną nie wiemy, czy Microsoft zamierza całkowicie przesiąść się na procesory AMD Ryzen, ale podobno firma nie jest zadowolona (jak wiele innych podmiotów) z faktu, jak długo zajmuje Intelowi przejście z 14 nm na 10 nm proces technologiczny. Co prawda, Niebiescy zapewniają, że nastąpi to w przyszłym roku, ale w sieci pojawiają się nawet plotki, że producent całkowicie zrezygnował z tej technologii (choć sam zainteresowany stanowczo temu zaprzecza), a Microsoft może po prostu nie chcieć ryzykować kolejnych opóźnień ze strony Intela. Tym bardziej, że AMD lada moment wprowadzi na rynek pierwsze CPU produkowane w 7 nm (w pierwszej kolejności serwerowe układy EPYC o nazwie kodowej Rome) i niewykluczone właśnie, że kolejny Surface Laptop bazować będzie na procesorach Ryzen o nazwie kodowej Picasso, korzystających z architektury Zen 2. Jeśli tak się stanie, to będzie to już nie tyle sygnał ostrzegawczy dla Intela, ale mocny cios wymierzony w giganta z Santa Clara, ponieważ utraci dużego partnera, z którym współpracował dotychczas na wyłączność.
Bardzo ciekawie zapowiada się też Surface Studio, którego premiera odbyć ma się w 2020 roku. Ten komputer all-in-one korzystać ma z modułów, dzięki czemu zamiast wymieniać cały sprzęt w momencie, kiedy procesor lub pamięć okażą się niewystarczające, będziemy mogli w łatwy sposób wymienić stary moduł na nowy, wciąż korzystając z tego samego wyświetlacza, rysika, i innych akcesoriów. W związku z tym spodziewać mamy się też wypuszczenia na rynek samego monitora Surface z opcją dokupienia modułu. Poza tym, w przyszłym roku doczekać możemy się również nowej wersji Surface Book, która otrzyma nowy zawias, gdzie wyeliminowana zostanie szpara, jaka obecnie powstaje przy zamknięciu sprzętu. W 2019 spodziewana jest też premiera urządzenia znanego pod nazwą kodową Andromeda, ale podobno projekt ten praktycznie powstaje od podstaw i nie będzie to kieszonkowy komputer i telefon w jednym, na co liczyło wiele osób, ale coś znacznie większego (podobno bliżej temu do intelowskiego projektu Tiger Rapids). Trzeba jednak pamiętać, że nie są to oficjalnie potwierdzone informacje, dlatego lepiej podchodzić do nich z lekkim dystansem.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft może skorzystać z procesorów AMD dla przyszłych laptopów Surface