Microsoft nie ma wyboru. Musi umożliwić użytkownikom usunięcie przeglądarki Edge z Windowsa

Microsoft nie ma wyboru. Musi umożliwić użytkownikom usunięcie przeglądarki Edge z Windowsa

Windows 11 posiada domyślnie zainstalowane aplikacje, do których zalicza się również przeglądarka internetowa Edge. Nie jest to narzędzie niezbędne do działania systemu operacyjnego, ale Microsoft wciska ją użytkownikom nie dając wyboru, z jakiego programu do przeglądania sieci chcą korzystać, co kiedyś było rozwiązaniem obecnym w Windowsie 7. Firma z Redmond nie będzie miała jednak wyboru i musi pozwolić użytkownikom usunąć Edge z systemu.

Komisja Europejska przygotowała ustawę Digital Markets Act (DMA) obowiązującą w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) od marca 2024 roku. Dostosować Windowsa musi do niej Microsoft, co zresztą gigant z Redmond już zapowiedział na swym oficjalnym blogu. Producent musi umożliwić użytkownikom bezproblemowe i łatwe usunięcie z systemu aplikacji dotychczas niezbywalnych, a także wyraźnie je oznaczać. Do tego grona zalicza się przeglądarka Microsoft Edge oraz program Aparat, Cortana, Wyszukiwarka internetowa Microsoft Bing. To wszystko obejmuje kraje z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Microsoft musi dostosować się do ustawy KE i umożliwić posiadaczom Windowsa bezproblemowe usunięcie przeglądarki Edge.

Microsoft nie ma wyboru. Pozwoli użytkownikom usunąć przeglądarkę Edge z Windowsa

Największe zmiany obejmują możliwość odinstalowania przeglądarki internetowej Microsoft Edge, a także usunięcia Bing Search z panelu Windows Search. Dołącza to do już rosnącej listy aplikacji wbudowanych, które użytkownik może usunąć. Obecnie istnieje tylko kilka aplikacji systemowych, takich jak Eksplorator plików i Phone Link, których nie można odinstalować. Microsoft sam co jakiś czas powiększa listę domyślnych programów, które da radę wyrzucić z Windowsa.

Inne zmiany wprowadzane przez Microsoft w systemie Windows 11 zapewniają, że system operacyjny zapamiętuje ustawienia domyślne użytkowników. Niezależnie od tego, czy jest to przeglądarka internetowa, czy klient poczty e-mail, system Windows będzie teraz respektował Twój domyślny wybór. System operacyjny zapyta teraz także użytkowników w EOG, czy chcą zsynchronizować system Windows z kontem Microsoft.

Zmiany te zostaną wprowadzone w wersji zapoznawczej systemu Windows 11 w kanale Insider Beta w nadchodzących tygodniach i staną się ogólnie dostępne na początku przyszłego roku. Microsoft twierdzi, że system Windows 11 będzie w pełni zgodny z DMA do 6 marca 2024 r. Wiele z tych samych zmian zostanie do tego czasu wdrożonych również w systemie Windows 10.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft nie ma wyboru. Musi umożliwić użytkownikom usunięcie przeglądarki Edge z Windowsa

 0