Microsoft patentuje chatbota, który pozwoli "porozmawiać" ze zmarłymi

Microsoft patentuje chatbota, który pozwoli "porozmawiać" ze zmarłymi

Rozwój sztucznej inteligencji poczynił w ostatnich latach niemały progres, dzięki czemu wykorzystanie tej technologii jest możliwe w różnych aspektach naszego życia. Microsoft pokazuje, że SI może posłużyć do naśladowania konkretnej osoby, w tym także tej zmarłej. Firma z Redmond zgłosiła patent, w którym opisuje chatbota mogącego na podstawie zebranych danych imitować np. nieżyjącego już człowieka. Pomogą w tym informacje zebrane z mediów społecznościowych np. obrazy, dane głosowe czy nawet wpisy w danym serwisie internetowym. Oczywiście to tylko patent i nie oznacza, że kiedykolwiek plany zostaną wcielone w życie, ale koncepcja tego rozwiązania pokazuje ogrom opcji, do których może być wykorzystany i nie chodzi tu wyłącznie o "ożywanie" kogoś, kto umarł. Jednocześnie niesie ze sobą zagrożenie, ponieważ w przeszłości mieliśmy do czynienia z włamaniami hakerów na platformy społecznościowe skutkujących kradzieżą danych użytkowników.

Opracowany przez Microsoft chatbot może posłużyć do imitowania danego człowieka również tego nieżyjącego.

Microsoft patentuje chatbota, który pozwoli "porozmawiać" ze zmarłymi

Używanie sztucznej inteligencji mogłoby posłużyć np. do kradzieży tożsamości na wyższym poziomie niż dotychczas. Warto wspomnieć, że Microsoft mierzy się z problemem ataku cyberprzestępców, jaki miał miejsce na platformy Azure i Active Directory z wykorzystaniem narzędzi do zarządzania sieciami SolarWinds. Początkowo zakładano, że ingerencja nie była zbyt głęboka, aczkolwiek po dokładniejszym śledztwie amerykański gigant stwierdził, że hakerzy uzyskali dostęp do kodu źródłowego, zaś operację przeprowadzono m.in. korzystając z zewnętrznego konta. Firma zapewniła jednak, że profile klientów pozostają niezagrożone. Samo oprogramowanie zabezpieczające sieć SolarWinds jest szeroko stosowane, grupa stojąca za włamaniem mogła potencjalnie uzyskać dostęp do bezprecedensowej ilości poufnych danych od agencji rządowych i dużych korporacji.

Co ciekawe Microsoft wypuścił w ostatnim czasie nową wersję MS Office, który wprowadził kilka poprawek, ale także udostępnił nowe narzędzie dla administratorów. Mogą oni nadawać obowiązkowe dodawanie etykiet do dokumentów tworzonych w Word, PowerPoint oraz Exel. Funkcję aktywujemy w ramach M365 Compliance Center, przechodząc do ustawień polityki grupowej gdzie trzeba zaznaczyć opcję Wymagaj etykiet dla dokumentów i poczty e-mail. Pakiet Microsoft 365 jest dostępny w kilku wariantach abonamentowych i tak Family wykupimy za 429,99 zł, a personal 299,99 zł - są to stawki za rok. Można też jednorazowo kupić Office Home & Student 2019 za 639,99 złotych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft patentuje chatbota, który pozwoli "porozmawiać" ze zmarłymi

 0