Microsoft patentuje nietypowy zawias dedykowany składanym ekranom

Microsoft patentuje nietypowy zawias dedykowany składanym ekranom

Pomimo poważnych problemów wieku dziecięcego, giganci technologiczni najwyraźniej wiążą bardzo duże nadzieje z technologią elastycznych wyświetlaczy, pozwalających na tworzenie składanych konstrukcji nie tylko w smartfonach, ale i tabletach czy nawet laptopach. Tego typu urządzenia pokazali już Samsung (Galaxy Fold), Huawei (Mate X) czy Lenovo (ThinkPad X1), ale Microsoft najwyraźniej także mocno interesuje się tematem i opatentował właśnie ciekawą technologię, która pozwoli na wykorzystanie bardzo nietypowego zawiasu dedykowanego urządzeniom ze składanym ekranem. Dokumenty złożone przez giganta z Cupertino w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej zdają się ukazywać sprzęt z podwójnym ekranem z unikalnym projektem zawiasów.

Microsoft opatentował właśnie projekt nietypowego zawiasu, dedykowanego urządzeniom ze składanym ekranem.

W jednym z potencjalnych pomysłów, zawias może być wypełniony gazem lub „średniolepkim” płynem, który „powoli przesuwałby się” wewnątrz zawiasu. Celem takiego rozwiązania jest ochrona przed pyłem i zachowanie ogólnej integralności urządzenia, poprzez obniżenie napięć powodowanych składaniem konstrukcji. Poniższe schematy prezentują pomysł Microsoftu i przyznamy szczerze, że chętnie zobaczylibyśmy go w akcji, gdyż wydaje się być bardzo ciekawą odpowiedzią producenta na problemy z technologią elastycznych wyświetlaczy. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie w dużej mierze projekt zawiasów nastręcza problemów Samungowi i Huawei w ich składanych smartfonach.

Jak zawsze w przypadku tego typu przecieków z wniosków patentowych, nie mamy w ogóle pewności, że producent zdecyduje się wykorzystać zarejestrowane pomysły w postaci zmaterializowanego produktu konsumenckiego. Warto jednak przypomnieć, że od jakiegoś czasu docierają do nas przecieki na temat szykowanego przez Microsoft urządzenia Surface z podwójnym ekranem (to pokazywane miało być wewnętrznie pracownikom firmy w czerwcu tego roku). Jest więc szansa, że technologia zawiasu znajdzie tu zastosowanie. Co ciekawe jednak, patent zarejestrowany został przez zespół licencjonowania technologii, co sugerować może, że Microsoft zamierza sprzedawać ten pomysł na zewnątrz w postaci konceptu, a niekoniecznie samodzielnie przygotować własny produkt.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft patentuje nietypowy zawias dedykowany składanym ekranom

 0