Microsoft podobno szykuje nowe rozwiązanie, pozwalające uruchamiać androidowe aplikacje na Windowsie

Microsoft podobno szykuje nowe rozwiązanie, pozwalające uruchamiać androidowe aplikacje na Windowsie

Jak wynika z najnowszych doniesień z obozu giganta z Redmond, ten opracowuje podobno nową infrastrukturę oprogramowania, która pozwoli na szybkie i bezproblemowe konwertowanie aplikacji z Androida do apki MSIX, którą można będzie uruchomić na Windowsie. Jeśli projekt ten zakończy się sukcesem, oznaczać będzie to, że najpopularniejsze aplikacje z mobilnego systemu Google mogą trafić do sklepu Microsoftu. Projekt ten nosić ma nazwę kodową Latte, a tak przynajmniej twierdzi portal Windows Central. Na jego oficjalną zapowiedź będziemy musieli poczekać do przyszłego roku, a Latte ma być wypuszczone jako część aktualizacji Windows 10 Fall 2021, która zostanie udostępniona za blisko rok - tak przynajmniej twierdzą źródła tego przecieku. 

Szykowany przez Microsoft projekt Latte pozwolić ma na szybkie i bezproblemowe konwertowanie aplikacji z Androida do apki MSIX na Windows 10.

Warto przypomnieć, że Microsoft próbował przenieść androidowy software na Windowsa w ramach projektu Astoria. Jego celem była dostępność apek z Androida na telefonach z ekosystemem Windows, ale to nie wypaliło, ponieważ firma porzuciła tworzenie smartfonów z Windowsem, a niedługo potem także mobilną wersję swojego OS, bez czego nie była w stanie przenieść wystarczającej liczby aplikacji z Androida do swojego sklepu. Do dziś w sumie nie jest i dla przykładu Snapchat, który posiada przeszło miliard pobrań na w sklepie Google Play, nie jest dostępny na Windowsie. Nie da się ukryć, że tego typu kwestie utrudniają sprzedaż windowsowych tabletów i hybryd, takich jak Surface Pro, tym bardziej, że Apple nie ma takich problemów w swoim ekosystemie. Dzięki Latte Windows ma być więc jeszcze bardziej konkurencyjny w stosunku do iOS i Androida. 

Ostatnio Microsoft opracował narzędzia deweloperskie, które pozwalają większej liczbie aplikacji działać na urządzeniach z Windowsem. UWP (Universal Windows Platform) dla przykładu, doczekało się wsparcia dla PWA (Progressive Web Apps), co ułatwiło prace deweloperom. Nie dziwi więc, że amerykański gigant spogląda na Androida, gdzie znajdziemy ogromną bibliotekę aplikacji, w tym wiele cieszących się ogromną popularnością, na czym Windows może oczywiście skorzystać. Windows Central spekuluje, że Latte bazować będzie na wypuszczonym niedawno WSL 2 (podsystem Windows dla Linuxa). Jeśli projekt ten rzeczywiście będzie wykorzystywał podsystem dla Androida na WSL, powinno to mocno ułatwić pracę deweloperom.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft podobno szykuje nowe rozwiązanie, pozwalające uruchamiać androidowe aplikacje na Windowsie

 0