Microsoft przedstawił sposoby uruchomienia Windows 11 na komputerach Mac z procesorami ARM

Microsoft przedstawił sposoby uruchomienia Windows 11 na komputerach Mac z procesorami ARM

Osoby, które z jakiegoś powodu muszą lub chcą korzystać z Windowsa 11 na komputerze Mac mogą spojrzeć na oficjalne zalecenia Microsoftu. Firma udostępniła na swojej stronie dwie opcje uruchomienia ich najnowszego systemu operacyjnego na komputerach Apple z procesorami M1 oraz M2. Jedną z nich jest wykorzystanie programu Parallels. Metoda ta ogranicza jednak wiele funkcji.

Jeśli posiadacie jeden z nowszych komputerów od Apple i z jakiegoś powodu potrzebujecie na nim Windowsa, Microsoft przygotował dla was mały "poradnik". Mówiąc ściślej, gigant technologiczny z Redmond udostępnił informacje o dwóch opcjach, dzięki którym możliwe jest korzystanie z Windowsa 11 na komputerach Mac z procesorami M1 lub M2 (ARM). Pierwszą z nich jest wykorzystanie komputera w chmurze dzięki usłudze Windows 365. Ta jest oczywiście płatna. Drugą z przedstawionych przez Microsoft możliwości jest wykorzystanie oprogramowania Parallels Desktop 18 do uruchomienia Windowsa 11 Pro i Windowsa 11 Enterprise w wersjach ARM. Jednak i to rozwiązanie nie jest idealne.

Windows 11 w wersji ARM ma pewne ograniczenia, o których wspomniał sam Microsoft. Jest to przede wszystkim brak wsparcia dla czegokolwiek, co korzysta z dodatkowej warstwy wirtualizacji. Na tak przygotowanej wersji Windowsa 11 nie ma mowy o graniu.

Windows 11 na Mac z wykorzystaniem Parallels

Źródło: Microsoft Support

 

Windows 11 w wersji ARM ma pewne ograniczenia, o których wspomniał sam Microsoft. Jest to przede wszystkim brak wsparcia dla czegokolwiek, co korzysta z dodatkowej warstwy wirtualizacji. Nie będziemy zatem mogli uruchomić Windows Subsystem for Android, Windows Subsystem for Linux, ani Windows Sandbox. Na tak przygotowanej wersji Windowsa 11 nie ma mowy o graniu.

Wszystkie programy, które wymagają co najmniej DirectX 12 lub OpenGL 3.3 nie będą działać z uwagi na brak wsparcia dla tych API. Ponadto, 32-bitowe aplikacje ARM nie są obsługiwane przez komputery Mac z chipami M1 oraz M2. Ograniczeń jest zatem całkiem sporo. Do tego należy dodać możliwe problemy z optymalizacją, czy działaniem niektórych urządzeń. Jeśli ktoś nie posiada komputera PC, a bardzo potrzebuje skorzystać z Windowsa, Parallels to zawsze jakaś opcja.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft przedstawił sposoby uruchomienia Windows 11 na komputerach Mac z procesorami ARM

 0