Microsoft przejmuje Bethesda Softworks

Microsoft przejmuje Bethesda Softworks

Nie jest tajemnicą, że motorem napędowym dla PlayStation, który pozwolił wypracować nad konkurencyjnymi konsolami Xbox niemałą przewagę są gry na wyłączność. Microsoft zamierza jednak odrobić lekcje z bolesnej dla niego przeszłości i od pewnego czasu inwestuje w nowe studia deweloperskie wchodzące później w skład Xbox Game Studios. Tym razem amerykański gigant postanowił dokonać dość poważnej inwestycji przejmując ZeniMax Media, właściciela jednego z potentatów branży gier wideo, Bethesda Softworks. Dla przedsiębiorstwa z Redmond jest to jak najbardziej opłacalna inwestycja, bowiem Bethesda odpowiada za takie serie jak Fallout, The Elder Scrolls, Doom, Wolfenstein, Prey czy Dishonored. Microsoft zapłaci 7,5 miliarda dolarów, co jest dla niego rekordową kwotą, zaś sama transakcja ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2021 roku po uzyskaniu odpowiednich zgód.

Bethesda Softworks odpowiedzialna za takie serie jak Fallout, Doom czy The Elder Scrolls trafiła w ręce Microsoftu.

Warto wspomnieć, że cztery lata temu Bethesdę wyceniono na 2,5 mld dolarów, więc jej wartość poszybowała w górę. Od mniej więcej tamtej pory co jakiś czas spekulowano o ewentualnym sprzedaniu firmy przez właściciela, natomiast na liście potencjalnych chętnych wymieniano, chociażby Sony. Ruch Microsoftu skomentował szef marki Xbox, Phil Spencer niekryjąc zadowolenia z takiego obrotu sprawy. „Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, ponieważ Xbox witamy jedne z najbardziej znanych studiów w branży gier” - napisał przedstawiciel przedsiębiorstwa z Redmond, podkreślając przy okazji, że relacje między Microsoftem a ZeniMax zawsze były przyjazne. Spencer dodał, że umowa obejmie kilka tytułów Bethesdy, które w najbliższych miesiącach będą dodane do Xbox Game Pass zarówno dla graczy konsolowych, jak i PC.

Przejmując ZeniMax i Bethesdę Microsoft zacznie kontrolować studia: Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog oraz Roundhouse Studios więc przyszli posiadacze Xbox Series oraz komputerów z Windowsem 10 mogą oczekiwać wielu wysokobudżetowych projektów, których zapewne nie trafią na PlayStation 5. Nie oznacza to jednak, że Sony nie jest gotowe na nadchodzącą kolejną odsłonę wojny dwóch marek, ponieważ ma w zanadrzu różne serie m.in. God of War czy Spider-Man, a także szykuje tytuły, które zostaną zapowiedziane w przyszłości.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft przejmuje Bethesda Softworks

 0