Microsoft przejmuje Nuance. Firma z Redmond inwestuje w sztuczną inteligencję i chmurę

Microsoft przejmuje Nuance. Firma z Redmond inwestuje w sztuczną inteligencję i chmurę

Microsoft przejmuje Nuance Communications za 19,7 miliarda dolarów. Nuance to amerykańskie przedsiębiorstwo działające w dziedzinie oprogramowania komputerowego, a dokładniej zajmujące się opracowywaniem aplikacji rozpoznawania mowy, obecnie dostarczające narzędzia związane z biometrią głosową, systemami zarządzania głosem czy automatycznymi usługami katalogowymi dla branży medycznej. Produkty firmy obejmują rozwiązania w postaci Dragon Ambient eXperience, Dragon Medical One i PowerScribe One, z których wszystkie oparto na platformie Microsoft Azure. Korporacja powstała w wyniku połączenia Nuance z ScanSoft, z kolei ten pierwszy w przeszłości pomógł wprowadzić na rynek asystenta Siri. Rozwiązana firmy są nastawione na opiekę zdrowotną i chętnie wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych - polega na nich 55% lekarzy i 75% radiologów.

Microsoft przejmuje Nuance Communications, który dostarcza usługi dla służby zdrowia.

Microsoft przejmuje Nuance. Firma z Redmond inwestuje w sztuczną inteligencję i chmurę

Ogółem z jej usług korzysta ok. 10 000 klientów i należą do nich m.in. AthenaHealth, Johns Hopkins, Mass General Brigham czy Cleveland Clinic. W oświadczeniu gigant z Redmond przyznał, że przejęcie stanowi dalszy krok w rozwoju platformy cloud należącej do Microsoftu. Dotychczasowy dyrektor generalny Nuance Communications, Mark Benjamin pozostanie w przedsiębiorstwie i będzie podlegał Scottowi Guthrie, wiceprezesowi Microsoftu odpowiedzialnemu za chmurę oraz sztuczną inteligencję. Nuance zatrudnia 6000 pracowników w 27 krajach. W czwartym kwartale 2020 roku podmiot wygenerował 352,9 mln przychodu zaliczając spadek w porównaniu do 387,6 ​​mln USD z analogicznego okresu 2019 roku.

Przejęcie zostało zatwierdzone przez zarządy obu spółek, a finalizacja ma nastąpić do końca 2021 roku po uzyskaniu odpowiednich zgód. Wedle dostępnej informacji to drugi największy zakup w historii Microsoftu, który przewyższa kupienie LinkedIn w 2016 roku za 26,2 miliarda dolarów. Twórcy Windowsa inwestują nie tylko w technologię, ale również branżę grową - wystarczy przypomnieć, że przejęli Bethesdę Softworks oraz id Software.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft przejmuje Nuance. Firma z Redmond inwestuje w sztuczną inteligencję i chmurę

 0