Microsoft Surface - koniec dominacji Intela? Nowe modele również z APU AMD

Microsoft Surface - koniec dominacji Intela? Nowe modele również z APU AMD

Microsoft Surface zawdzięcza dużą część swojego sukcesu procesorom Intela, ale firma podobno rozpoczęła sprawdzanie konkurencyjnych rozwiązań swoich laboratoriach, prawdopodobnie torując drogę laptopowi Surface z procesorem AMD na pokładzie. Mówi się, że długotrwały związek giganta z Redmond z Intelem jest coraz słabszy ze względu na problemy i błędy znalezione w Skylake i konieczne jest znalezienie alternatywy, która zostanie wykorzystana w przyszłych urządzeniach. Microsoft najprawdopodobniej zaprezentuje nowe urządzenia Surface jeszcze w tym roku i choć najbardziej wyczekiwanym urządzeniem jest tajemniczy dwuekranowy Surface, to za chwilę o miano jeszcze ciekawszego laptopa będzie mógł powalczyć model z układem AMD, który będzie wyglądał podobnie do poprzedniej generacji i posiadał port USB-C zamiast Surface Connect.

Procesory Zen+ pracujące z układami Vega na mają się znaleźć pokładzie nadchodzących laptopów Surface. To kolejna niekorzystna sytuacja dla Intela.

Obserwator działań Microsoftu, Brad Sams z Petri zauważył, że jedną z opcji badanych przez firmę jest 12 nm AMD Picasso SoC, co ma pomóc uniezależnić się od układów Intela. APU od AMD już w tym momencie są wykorzystywane w konsolach Xbox, więc rozszerzenie współpracy na laptopy może być świetną okazją dla AMD. Procesory Zen+ pracujące z układami Vega na mają się znaleźć pokładzie nadchodzących laptopów Surface. Taka sytuacja mocno mogłaby podkopać wizerunek Intela, jako jedynego słusznego producenta układów laptopowych.

Brad Sams twierdzi również, że Microsoft eksperymentuje również z autorskimi układami bazującymi na ARM do spółki z Qualcomm. Efektem tych działań ma być Surface Pro o nazwie kodowej Excalibur, prawdopodobnie działający na potężnym Snapdragon 8cx, którego niedawne wyniki przeciw Intelowi i5 8250u wywołały prawdziwy podziw. Układ ten może być idealny przy wprowadzaniu 5G, pełnego wsparcia dla hipernadzorcy oraz lepszych zabezpieczeń. Nie oznacza to jednak, że Microsoft pożegna się z Intelem, bądź zrezygnuje z niego jako głównego dostawcy procesorów dla Surface. Firma szuka zarówno w rozwiązaniach od AMD i Qualcomm i Intel coraz mocniej czuje oddech konkurencji na plecach. Niebiescy wypuścili nawet wewnętrzną notatkę, z której jasno wynika, że zaczęli nowe rozwiązania AMD traktować bardzo poważnie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft Surface - koniec dominacji Intela? Nowe modele również z APU AMD

 0