Microsoft testuje dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe, które obniża temperatury i zużycie energii

Microsoft testuje dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe, które obniża temperatury i zużycie energii

Po przeprowadzony analizach, Microsoft doszedł do wniosków, że ​​dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe może zmniejszyć zużycie energii przez serwer nawet o 15 procent. Firma przewiduje również, że serwery w zbiorniku zanurzeniowym mogą doświadczać mniejszej awaryjności z powodu braku wilgoci i korozyjnego działania tlenu w powietrzu. Popyt na sprzęt komputerowy rośnie z roku na rok, jednocześnie procesory są coraz potężniejsze, pobierają więcej mocy i generują ogromne ilości ciepła, które trzeba skutecznie odprowadzić. "Chłodzenie powietrzem nie wystarczy" - powiedział Christian Belady, wybitny inżynier i wiceprezes grupy Microsoft zajmującej się zaawansowanym rozwojem centrów danych. Właśnie dlatego gigant technologiczny z Redmond bada teraz zastosowanie alternatywnych metod chłodzenia, aby zapobiec przegrzewaniu.

Microsoft szuka alternatywnych sposobów chłodzenia serwerów i testuje ​​dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe, które może zmniejszyć zużycie energii przez serwer nawet o 15 procent.

W jednym ze swoich centrów danych Microsoft testuje technikę zwaną dwufazowym chłodzeniem zanurzeniowy . W specjalnie wykonanym stalowym zbiorniku znajdują się podzespoły serwera zanurzone w nieprzewodzącym prądu płynie od firmy 3M, zaprojektowanym do wrzenia w niskiej temperaturze - 61 stopni Celsjusza. Gdy sprzęt się mocno nagrzewa, powoduje wrzenie płynu. Wznosząca się para następnie styka się z ochłodzonym skraplaczem w pokrywie zbiornika, powodując, że para zamienia się z powrotem w ciecz i spada do zbiornika, tworząc w ten sposób układ chłodzenia z zamkniętą pętlą.

Wężownice chłodzące w pokrywie zbiornika są połączone z oddzielnym systemem, który przekazuje ciepło ze zbiornika do zewnętrznej chłodnicy. Microsoft planuje przetestować żywotność tej technologii w ciągu najbliższych kilku miesięcy. „Ten pierwszy krok polega na tym, aby ludzie zapoznali się z koncepcją i pokazać im, że możemy wykonywać obciążenia produkcyjne" - powiedział Belady.  Samo M3 reklamuje swoją technologię w następujący sposób: "Centra przetwarzania danych generują wysokie koszty, zużywając ogromne ilości energii elektrycznej, które odpowiadają nawet 1,1-1,5% całkowitemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną na świecie¹, przy czym większość energii pochłania zasilanie agregatów chłodzących i wentylatorów zapewniających odpowiednio niską temperaturę w serwerowniach. Starając się obniżyć koszty oraz wpływ chłodzenia serwerów na środowisko, 3M wprowadza przełomowe płyny chłodzące dla centrów przetwarzania danych. Nasza gama płynów inżynieryjnych 3M™ Novec™ posiada właściwości, dzięki którym doskonale nadaje się do chłodzenia zanurzeniowego, zarówno do operacji jedno- jak i dwufazowych. Efekt? Obniżenie zużycia energii (i kosztów) nawet o 97%, mniejsze wymiary centrów przetwarzania danych oraz optymalizacja działania serwerów przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko".

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft testuje dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe, które obniża temperatury i zużycie energii

 0