Microsoft testuje xCloud w przeglądarkowej wersji. Usługa trafi na sprzęt Apple?

Microsoft testuje xCloud w przeglądarkowej wersji. Usługa trafi na sprzęt Apple?

Microsoft rozpoczął właśnie testowanie usługi streamingowej xCloud za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Źródła zaznajomione z planami zespołu Xbox ujawniły, że pracownicy giganta z Redmond sprawdzają przeglądarkową wersję xCloud przed upublicznieniem jej wersji beta. Dzięki tej wersji gracze zyskają dostęp do swojej biblioteki gier Xbox za pomocą przeglądarki internetowej, co z kolei umożliwi w końcu korzystanie z usługi na urządzeniach Apple, takich jak iPhone’y czy iPady. Podobnie jak obecnie xCloud działa na tabletach i telefonach z Androidem, wersja webowa zawiera prosty launcher  z rekomendacjami gier, możliwością wznowienia ostatnio uruchamianych tytułów oraz dostęp do wszystkich gier w chmurze dostępnych w ramach subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate. Po uruchomieniu gra będzie działać na pełnym ekranie, a do grania w gry przesyłane w chmurze przez przeglądarkę potrzebować będziemy jedynie kontrolera.

Microsoft rozpoczął właśnie testowanie usługi streamingowej xCloud za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Microsoft testuje usługę xCloud w przeglądarkowej wersji. Wkrótce premiera

Nie wiemy jeszcze w jakiej rozdzielczości Microsoft strumieniuje gry za pośrednictwem tej wersji xCloud. Producent używa serwerów kasetowych Xbox One S do swojej istniejącej infrastruktury serwisu, więc streamowanie w pełnym 4K nie będzie obsługiwane, przynajmniej dopóki gigant nie zdecyduje się na zastąpienie hardware’u na Xbox Series X, co nastąpić ma w tym roku. Microsoft planuje również dołączenie tej webowej wersji xCloud do wersji PC aplikacji Xbox w systemie Windows 10. Wydaje się, że wersja internetowa jest obecnie ograniczona do przeglądarek Chromium, takich jak Google Chrome i Microsoft Edge, podobnie jak usługa Google Stadia. Microsoft planować ma jakąś formę publicznych testów xCloud przez przeglądarkę na wiosnę, a te szersze testy wewnętrzne sygnalizują, że wersja Preview jest już naprawdę blisko.

Nie ma co ukrywać, że istotnym czynnikiem napędzającym Microsoft do stworzenia tej wersji xCloud była chęć dotarcia do użytkowników platform iOS oraz iPadOS. W obecnej chwili jest to niemożliwe, gdyż Apple blokuje tego typu serwisy bazujące na chmurze, przez co gigant z Redmond nie był w stanie dostarczyć swojej nowej usługi na iPhone’y i iPada, pomimo że ta zadebiutowała na Androidzie w ubiegłym roku. Gigant z Cupertino wymaga od Microsoftu, by ten przesyłał każdy tytuł do weryfikacji, co firma odpowiedzialna za Xboxa określiła jako „złe doświadczenia dla klientów”. Wydaje się więc, że dzięki webowej wersji Microsoft będzie mógł ominąć Apple i jego chęć kontrolowania wszystkiego. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft testuje xCloud w przeglądarkowej wersji. Usługa trafi na sprzęt Apple?

 0