Microsoft udostępnia przeglądarkową technologię Video Super Resolution z obsługą GPU NVIDII i AMD

Microsoft udostępnia przeglądarkową technologię Video Super Resolution z obsługą GPU NVIDII i AMD

Microsoft stara się jak może, by przyciągnąć użytkowników do Edge i również postanowił wykorzystać technikę opartą na uczeniu maszynowym AI, aby poprawić jakość streamingów wideo o niskiej rozdzielczości w swojej przeglądarce internetowej. 

Po zapowiedziach NVIDII i Intela Microsoft jest kolejnym gigantem technologicznym, który postanowił pójść tą drogą. Chociaż funkcja ta jest dostępna wyłącznie w przeglądarce Edge, to jak dotąd jest jedyną, która działa na kartach graficznych AMD.

50 procent użytkowników Edge Canary może wypróbować nowo zaprezentowaną przez Microsoft technologię Video Super Resolution. Jej założenia są bardzo podobne do tego, co niedawno pokazali NVIDIA i Intel, choć zmieniły się nieco wymagania. 

Użytkownicy Edge Canary mogą wypróbować nowo zaprezentowaną przez Microsoft technologię Video Super Resolution.

Użytkownicy biorący udział w testach zobaczą ikonę „HD” na pasku adresu, którą mogą kliknąć, aby włączyć lub wyłączyć tę funkcję. Można też aktywować ją ręcznie, wpisując „edge://flags/#edge-video-super-resolution” w pasku adresu. Aby przekazać opinię na temat tej funkcji, wystarczy kliknąć przycisk kciuka w górę lub kciuka w dół w „edge://settings/system”.

Microsoft Edge Video Super Resolution wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do poprawy jakości wizualnej dowolnego streamu w przeglądarce Edge o rozdzielczości poniżej 720p, ale powyżej szerokości lub wysokości 192 pikseli. Tymczasem wersje NVIDII i Intela mogą upskalować filmy odpowiednio 1080p i 720p w Edge i Google Chrome do QHD lub 4K. 

Metoda Microsoftu obsługuje szerszy zakres sprzętu. NVIDIA Video Super Resolution działa bowiem tylko na kartach graficznych GeForce RTX 30 i 40, chociaż zapowiedziano obsługę dla serii RTX 20. Z kolei Intel Video Super Resolution ​​obejmuje wszystkie zintegrowane procesory graficzne od tych, które były dostarczane z procesorami Skylake szóstej generacji w 2015 roku i po wszystkie dedykowane karty graficzne Intel Arc. Jednak upscaler Microsoftu działa ze wszystkimi kartami GeForce RTX i dowolnym procesorem graficznym AMD od serii Radeon RX 5700 do RX 7900. 

Ci, którzy wypróbują Edge Video Super Resolution na laptopie ze zintegrowanymi i samodzielnymi procesorami graficznymi, powinni ustawić Edge tak, aby automatycznie używał dedykowanej grafiki. Microsoft chce jednak, by funkcja automatycznie rozpoznawała takie konfiguracje hybrydowe. Rozwiązanie Intela wydaje się na razie o tyle lepsze, że obsługuje zintegrowane układy graficzne z ostatnich kilku lat. 

Podobnie jak techniki NVIDII i Intela, Edge Video Super Resolution nie wspiera treści chronionych DRM, przy czym Microsoft wyraźnie wspomina o technologiach PlayReady i Widevine. Wykorzystuje również niektóre zasoby GPU, więc użytkownicy nie powinni próbować grać w gry ani wykonywać innych zadań intensywnie korzystających z GPU podczas skalowania wideo.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft udostępnia przeglądarkową technologię Video Super Resolution z obsługą GPU NVIDII i AMD

 0