Microsoft udostępnia Windows Terminal, nowoczesne narzędzie wiersza poleceń

Microsoft udostępnia Windows Terminal, nowoczesne narzędzie wiersza poleceń

W trakcie swojej tegorocznej konferencji deweloperskiej Build, która odbyła się w maju, Microsoft zapowiedział zupełnie nową wersję wiersza poleceń dla Windows 10. To nowe narzędzie, nazwane przez giganta z Redmond Windows Terminal, właśnie trafiło do sklepu Microsoft, choć producent podkreśla, że jest to bardzo wczesna wersja Preview, dlatego możemy napotkać tu pewne problemy, ale wszyscy zainteresowani mogą sprawdzać, jak wypada to narzędzie, pobierając je z TEGO miejsca. Terminal to nowa centralna lokacja, gdzie otrzymujemy dostęp do tradycyjnego wiersza cmd, PowerShell oraz Windows Subsystem dla Linux (WSL). Co prawda, deweloperzy mogli już od maja korzystać z Terminala za pomocą kodu udostępnionego na GitHub, ale dopiero teraz Microsoft udostępnił łatwy instalator w swoim sklepie.  

Nowe narzędzie wiersza poleceń, nazwane przez giganta z Redmond Windows Terminal, właśnie trafiło do sklepu Microsoft.

Terminal oferuje wiele usprawnień względem tradycyjnego wiersza poleceń, a najważniejszą zmianą jest chyba wprowadzenie funkcjonalności wsparcia wielu zakładek. Pozwoli to na otwarcie praktycznie dowolnej liczby kart wewnątrz aplikacji, z czego każda może być połączona z wierszem poleceń lub aplikacją naszego wyboru, niezależnie od tego, czy jest to PowerShell, CMD, WSL czy też coś zupełnie odmiennego. Oprócz wsparcia dla wielu zakładek, Terminal doczeka się także akcelerowanego przez GPU renderowania tekstu, dzięki czemu będzie mógł obsłużyć ikonki oraz emoji, jak również znacząco szybszego wyświetlania tekstu. Jeśli zaś oczekujecie więcej wizualnych zmian względem bardzo oldschoolowego poprzednika, to zapewne ucieszy Was wsparcie dla motywów, kolorów, różnych czcionek, rozmycia tła czy możliwości dostosowania transparentności.

Microsoft ujawnia Windows Terminal, nowoczesne narzędzie wiersza poleceń

Zapewne jednak wiele osób, które generalnie nie przepadają za zmianami, nie będzie chciało się przesiąść na Terminal, ale Microsoft uspokaja tradycjonalistów, gdyż ten nie zastąpi dotychczasowego wiersza poleceń i oba rozwiązania wciąż będę dostępne dla zainteresowanych, a nowsze ma być po prostu bardziej funkcjonalną alternatywą dla tych, którzy zdecydują się skorzystać z nowości. Co prawda producent rozważa, czy nie zrobić z Terminala nowego domyślnego narzędzia wiersza poleceń, ale jak na razie zachowane jest status quo. Wynika to pewnie z faktu, że mamy do czynienia z bardzo wczesną wersją preview, gdzie sam Microsoft podkreśla, że napotkać możemy pewne problemy czy braki w obsłudze technologii wspomagających.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft udostępnia Windows Terminal, nowoczesne narzędzie wiersza poleceń

 0