Microsoft uśmierca Windowsa 8. System przestanie wspierać aplikacje

Microsoft uśmierca Windowsa 8. System przestanie wspierać aplikacje

Dość typową, choć przykrą praktyką Microsoftu, jest zaprzestanie wsparcia dla starszych systemów operacyjnych w momencie wyjścia kolejnej wersji. Podobny los spotkał również Windowsa 8.1, który zadebiutował wiele lat temu i nie spełnił pokładanych w nim nadziei, ale wciąż posiada bazę oddanych użytkowników. Jak wynika z najnowszych informacji przekazanych przez samego giganta z Redmond, wkrótce nastąpi kolejny etap wygaszania wsparcia dla ósmego wydania okienek. A chodzi o dostępny w systemie Microsoft Store, który przestanie akceptować pojawiające się nowe aplikacje, a poźniej należy się spodziewać również ostatecznego zaprzestania wydawania wszelkich poprawek do już dostępnych w Windows Phone 8.x lub Windows 8/8.1 programów.

Już 31 października Microsoft przestanie przyjmować do sklepu Windows 8/8.1 oraz Windows Phone 8/8.1 nowe aplikacje.

Microsoft uśmierca Windowsa 8. System przestanie wspierać aplikacje

Microsoft opublikował nawet szczegółowy harmonogram. I tak, wspomniany proces rozpocznie się 31 października 2018 roku, wówczas Microsoft zaprzestanie przyjmowania zgłoszeń nowych aplikacji dla wyżej wymienionych systemów, co nie wpłynie na już dostępne aplikacje, ponieważ te będą jeszcze wspierane przez producentów. To zmieni się jednak 1 lipca 2019 roku, kiedy to Microsoft nie będzie dłużej rozpowszechniał poprawek dla Windows Phone 8/8.1 - właściciele komputerowego Windowsa 8/8.1 mogą spać spokojnie aż do 1 lipca 2023 (wtedy również dla nich zniknie opcja aktualizowania dostępnych programów). Całość łączy się z ostatecznym zakończeniem dodatkowego wsparcia dla samego Windows 8.1, które nastąpi kilka miesięcy wcześniej, a dokładniej 10 stycznia 2023 roku.

Co zatem pozostaje autorom aplikacji? Oczywiście migracja do ogromnie forsowanej przez Microsoft dziesiątki, chociaż zapewne część deweloperów poczyniła takie kroki znacznie wcześniej. Mówiąc krótko, decyzja amerykańskiej korporacji potwierdza powolną śmierć Windowsa 8, a zwykłym użytkownikom także nie pozostaje nic innego, jak tylko przesiadka na nowszy i nie oszukujmy się, lepiej aktualizowany system. Warto wspomnieć, że Windows 10 przynajmniej raz w roku dostaje dużą aktualizację oraz kilka mniejszych zestawów poprawek. Najbliższa z nich to jesienne Redstone 5, które przynieść ma również nową wersję systemu, Enterprise for Remote Sessions, pozwalającą na zwiększenie ilości osób korzystających z jednej sesji pulpitu zdalnego.

Harmonogram:

  • 31 października 2018 – Microsoft przestanie przyjmować nowe zgłoszenia aplikacji dedykowanych Windows Phone 8/8.1 i Windows 8/8.1
  • 1 lipiec 2019 – Microsoft przestanie rozpowszechniać aktualizacje do już dostępnych w sklepie programów dla Windows Phone 8/8.1
  • 1 lipiec 2023 - Zakończenie wsparcia dla aplikacji dostępnych dla komputerowego wydania Windows 8/8.1
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft uśmierca Windowsa 8. System przestanie wspierać aplikacje

 0