Microsoft w końcu przyznaje, że mobilny Windows jest martwy

Microsoft w końcu przyznaje, że mobilny Windows jest martwy

Fani mobilnego systemu Microsoftu muszą przełknąć gorzką prawdę - Windows Mobile jest już martwy. Co prawda na taki stan rzeczy wskazywała ostatnia działalność giganta z Redmond, ale najnowsza wypowiedź byłego menadżera produktu Windows Phone, który obecnie jest wiceprezesem działu systemów operacyjnych, nie pozostawia wątpliwości.

Joe Belfiore za pośrednictwem Twittera ujawnił bowiem, że Microsoft nie planuje już żadnych nowych urządzeń oraz aktualizacji z nowymi funkcjami dla systemu Windows 10 Mobile. Oznacza to, że jeśli liczyliście na smartfony Lumia z nowoczesną specyfikacją i najwydajniejszymi SoC na pokładzie, to nic z tego. Koncern nie porzuca jednak całkowicie swojej mobilnej platformy i przedstawiciel Microsoftu potwierdził, że system będzie nadal "serwisowany", co oznacza oczywiście poprawki i aktualizacje związane z poprawianiem bezpieczeństwa, ale jeśli liczyliście na nowe funkcjonalności, to możecie poczuć się mocno rozczarowani. Tak czy inaczej, nawet jeśli producent wywiąże się ze swojej części umowy, to zapewne deweloperzy przestaną wkrótce publikować update'y do swoich aplikacji, popychając tym samym zagorzałych fanów smartfonowego Windowsa (chyba już tylko tacy pozostali) w ramiona konkurencyjnych platform (czyli Androida oraz iOS).   

Micorsoft w końcu przyznał się do uśmiercenia Windowsa na smartfonach, ale ten był już praktycznie martwy od roku

Tym bardziej, że nawet Microsoft przyznaje, że jednym z głównych powodów porażki Windows Phone/Windows Mobile był brak wsparcia ze strony deweloperów w zakresie aplikacji. Można jednak spojrzeć na to z drugiej strony i powiedzieć, że koncern najwyraźniej nie potrafił ich wystarczająco zachęcić do pracy nad dedykowanymi "apkami". Oświadczenie Belfiore oznacza też oczywiście, że możemy zapomnieć o Surface Phone, czyli mitycznym urządzeniu, które pojawia się w przeciekach od dwóch lat. Taki obrót sprawy nie jest jednak zaskoczeniem, ponieważ mobilny Windows jest już praktycznie martwy od roku, a sam prezes Microsoftu, Satya Nadella, przyznał niedawno, że był przeciw przejmowaniu Nokii, ponieważ ludzie nie chcą kolejnego mobilnego ekosystemu. Warto jednak przypomnieć, że gigant z Redmond jest mocno zainteresowany Windows 10 na platformie ARM, ale temu pomysłowi sprzeciwia się Intel, który zapowiada powzięcie środków prawnych przeciw tej inicjatywie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft w końcu przyznaje, że mobilny Windows jest martwy

 0