Microsoft w pośpiechu wyłącza model sztucznej inteligencji. Nie przeprowadzili „testów toksyczności”

Microsoft w pośpiechu wyłącza model sztucznej inteligencji. Nie przeprowadzili „testów toksyczności”

Microsoft wypuścił w poniedziałek nową wersję swojego modelu sztucznej inteligencji, WizardLM-2, ale szybko podjął decyzję o jej wycofaniu z sieci z powodu błędu w procesie testowania toksyczności.

Firma usunęła wszystkie informacje dotyczące nowego modelu, w tym posty zapowiadające jego premierę oraz pliki na platformach GitHub i AI HuggingFace. Obecnie linki do repozytoriów prowadzą do błędu 404, a modele WizardLM-2 zostały usunięte z oficjalnych kolekcji Microsoftu na HuggingFace. "Przepraszamy za zaistniałą sytuację" – oświadczyli twórcy WizardLM-2 na platformie X. "Przeoczyliśmy ważny element w procesie testowania toksyczności modelu."

Użytkownicy zastanawiają się, czego zapomniał ocenzurować Microsoft, że pośpiesznie usunęli swój model AI, zaraz po jego udostępnieniu. Oficjalnie firma mówi o pominiętych "testach toksyczności".

Programiści zapewniają, że obecnie intensywnie pracują nad poprawieniem testów i planują ponowne wydanie modelu "tak szybko, jak to możliwe", co podkreślili emoji konia wyścigowego. W odpowiedzi na pytanie jednego z użytkowników X dotyczącego "nieocenzurowanej" wersji modelu, twórcy WizardLM-2 wyjaśnili, że pominięcie "niezbędnych testów" było przyczyną problemu. 

Pomimo usunięcia głównych repozytoriów WizardLM-2, informacje o wszystkich trzech wersjach modelu można znaleźć w jednym poście, który wciąż jest dostępny online. WizardLM-2 został zaprojektowany w trzech różnych wariantach: 8x22B, 70B i 7B, z każdym oferującym unikalne funkcje i możliwości.W poniedziałkowym komunikacie twórcy WizardLM-2 porównali swoją wersję 8x22B z modelem GPT-4 od OpenAI, zaznaczając, że ich sztuczna inteligencja ustępuje jedynie "nieznacznie" w jednym teście porównawczym.

Clément Delangue, dyrektor generalny Hugging Face - platformy do zarządzania i udostępniania modeli AI podkreślił, że wszystkie modele i zestawy danych WizardLM o otwartym kodzie źródłowym zostały usunięte z ich witryny i że takie pliki były wcześniej pobierane ponad 100 000 razy miesięcznie. Delangue powiedział również, że Hugging Face kontaktuje się z Microsoftem, aby spróbować znaleźć "dobre rozwiązanie" dla tych, którzy chcą korzystać z WizardLM-2.

Pomimo usunięcia modeli AI WizardLM-2 przez Microsoft, okazuje się, że niektórzy użytkownicy zdążyli już pobrać i przesłać je ponownie do sieci. Alon Bochman, były główny menedżer programu w zespole uczenia maszynowego platformy Azure, informuje, że "dziesiątki programistów open source" miało dostęp do modeli i opublikowało je na nowo. Bochman zauważył: "Gdybym był badaczem, porównałbym ostateczną wersję WizardLM-2 z tą, która została udostępniona, aby ocenić skuteczność testów 'toksyczności' przeprowadzonych przez Microsoft." Dodając: "Chciałbym wiedzieć, co dokładnie zostało ocenzurowane".

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft w pośpiechu wyłącza model sztucznej inteligencji. Nie przeprowadzili „testów toksyczności”

 0