Microsoft wprowadza świetne zabezpieczenie przed ransomware

Microsoft wprowadza świetne zabezpieczenie przed ransomware

W ubiegłym tygodniu Microsoft rozpoczął proces aktualizacji Windows 10, wydając zbiorczą łatkę Fall Creators Update. Wśród nowości znalazły się zarówno usprawnienia, jak i nowe opcje, jednak pod tą warstwą ciekawostek znalazły się też nowe narzędzia zwiększające bezpieczeństwo. Jedną z takich opcji, która w gąszczu nowości prawdopodobnie pozostałaby niezauważona przez większość, jest dodatkowa ochrona ważnych danych przed zagrożeniami typu ransomware.

Microsoft o dodatkowych zabezpieczeniach mówił już w czerwcu przy okazji wypuszczenia Windows 10 Insider Preview build 16232. Jest to nowy typ folderu, a właściwie rozszerzenie kontroli nad folderami. Dzięki nowym opcjom za pośrednictwem Windows Defender można chronić swoje dane i zawartość wybranych zbiorów przed dostępem i zmianami dokonywanymi przez podejrzane aplikacje. Główną zaletą tej nowości jest całkowita kontrola pozwalająca użytkownikom definiować, które programy mogą mieć dostęp do wybranego folderu - pozostałe będą zablokowane. Koncern podzielił się teraz informacjami, które pozwalają na łatwe zlokalizowanie nowych ustawień:

  1.  Wcisnąć Start i wyszukać "Windows Defender Security Center"
  2.  Wybrać "Ochrona przed wirusami i zagrożeniami"
  3. Przejdźcie do: „Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami
  4. Tam uzyskacie dostęp do funkcji chronionych folderów – w tym miejscu należy wybrać te katalogi, które otrzymają dodatkową ochronę. 

Po wybraniu chronionych folderów należy doprecyzować uprawnienia, czyli  wybrać aplikacje, które będą miały dostęp do plików pomimo włączonej dodatkowej ochrony. Ustawić można prawa do odczytu, edycji lub usuwania plików w zbiorach pod ochroną. 

Nowa funkcja Microsoftu nie rozwiązuje problemów z zagrożeniami, ale pozwoli na minimalizowanie strat, umożliwiając bezproblemowe odzyskanie plików, których ransomware po zainfekowaniu komputera nie będzie w stanie zaszyfrować

Po skonfigurowaniu wszystkich opcji, gdy podejrzany program spróbuje uzyskać dostęp do chronionego folderu, Windows wyświetli powiadomienie i zablokuje niebezpieczną aplikację. Microsoft opisuje nowość jako "ochronę przed naruszeniem w czasie rzeczywistym, przez blokadę folderów przed ransomware i nieuprawnionym dostępem przez inne aplikacje. (...) To jak umieszczenie klejnotów w sejfie, do którego tylko Ty masz klucz". Dzięki nowym zabezpieczeniom przestępcy nie będą w stanie wyłudzać pieniedzy, gdyż nie zaszyfrują ważnych danych. "Kontrola nad folderami to potężne narzędzie, które niweczy ataki ransomware" - dodał Microsoft.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft wprowadza świetne zabezpieczenie przed ransomware

 0