Microsoft wstrzymuje aktualizacje Windows 10 niezwiązane z bezpieczeństwem

Microsoft wstrzymuje aktualizacje Windows 10 niezwiązane z bezpieczeństwem

W związku z koronawirsem wszyscy mamy wystarczająco zmartwień w ostatnim czasie, w tym także osoby pracujące w IT i deweloperzy Microsoftu. W związku z tym gigant z Redmond postanowił wstrzymać wszystkie opcjonalne aktualizacje niezwiązane z bezpieczeństwem dla wspieranych systemów Windows i produktów serwerowych. To pozwolić ma firmie skoncentrować się na update’ach bezpieczeństwa. Microsoft w szczególności zawiesi tzw. aktualizacje C i D, które przeważnie wypuszczane są w trakcie odpowiednio trzeciego i czwartego tygodnia miesiąca. Te przynoszą usprawnienia i poprawki błędów niezwiązane z bezpieczeństwem. Warto jednak podkreślić, że zmiany te wejdą w życie dopiero od maja, więc wciąż możemy spodziewać się kilku opcjonalnych nowości w kwietniu.

Gigant z Redmond postanowił wstrzymać wszystkie opcjonalne aktualizacje niezwiązane z bezpieczeństwem dla wspieranych systemów Windows i produktów serwerowych.

Tymczasem Microsoft wciąż wypuszczać będzie comiesięczne aktualizacje B, które związane są właśnie z poprawą bezpieczeństwa i łataniem luk. Te tradycyjnie udostępniane będą w drugi wtorek każdego miesiąca (stąd też nazywane są „wtorkowymi patchami”). Obecnie czekamy właśnie na załatanie dwóch kluczowych podatności zero-day, które w tym tygodniu zostały ujawnione przez producenta i są aktywnie wykorzystywane przez hakerów. Z racji tego, że bardzo wielu pracowników Microsoftu pracuje z domu, skąd trudniej skoordynować ich działanie, ostatnią rzeczą jakiej potrzebujemy jest wprowadzanie nowych luk czy bugów w systemach Windows, więc decyzja giganta z Redmond wydaje się być jak najbardziej uzasadniona.

Co więcej, Google zdecydowało się na podobne podejście do tematu i w ubiegłym tygodniu zapowiedziało, że wstrzymuje aktualizacje dla Chrome, by ograniczyć potencjalne problemy w momencie, kiedy ich zespoły pracują zdalnie. Tutaj także priorytet kładziony będzie tylko na poprawki bezpieczeństwa, a co więcej z harmonogramu wydawniczego całkowicie usunięto Chrome 82. Microsoft opóźnia także zaplanowane wcześniej zakończenie wsparcia dla edycji Enterprise, Education i IoT Enterprise systemu Windows 10 z 14 kwietnia na 13 października, więc urządzenia z tymi OS otrzymają poprawki bezpieczeństwa jeszcze przez kilka miesięcy. „Musieliśmy dokonać oceny sytuacji publicznego zdrowia i zrozumieliśmy, że dotyka ona naszych klientów. W odpowiedzi na te wyzwania postanowiliśmy skupić się na aktualizacjach bezpieczeństwa” - tłumaczy swoją decyzję Microsoft.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft wstrzymuje aktualizacje Windows 10 niezwiązane z bezpieczeństwem

 0