Microsoft za darmo udostępnia program do odzyskiwania File Recovery Tool

Microsoft za darmo udostępnia program do odzyskiwania File Recovery Tool

Usunięcie ważnych plików, to jedna z najbardziej przerażających rzeczy, która możne przytrafić się użytkownikowi komputera, a zwłaszcza takiemu, który nie wykonuje kopii zapasowych. Dokumenty robocze, cenne zdjęcia z wakacji, cenne zapisy stanu gry - utrata danych może być druzgocząca. Na szczęście, usunięcie danych rzadko jest nieodwracalne. W sieci pełno jest narzędzi do odzyskiwania usuniętych plików, a teraz Microsoft dołącza do tego grona ze swoją aplikacją Windows File Recovery Tool, która jest udostępniana całkowicie za darmo. Nowość pojawiła się już w Microsoft Store. Program działa podobnie jak inne narzędzia do przywracania plików, czyli przeszukuje dysk w celu skasowanych elementów i próbuje je odzyskać. Program działa również w przypadku zewnętrznych nośników. Jednak w przeciwieństwie do innych narzędzi, nie trzeba płacić za nieograniczone wersje premium, znoszące limity odzyskiwania, ani wyszukiwać odblokowanych wersji na podejrzanych stronach.

Microsoft postanowił udostępnić narzędzie do przywracania usuniętych plików. Program jest udostępniany całkowicie za darmo.

Programy do przywracania usuniętych plików nie są niczym nowym, ale jest to pierwszy program, który Microsoft zbudował dla systemu Windows 10. Wcześniej jedyną opcją takiego rozwiązania była instalacja programu firmy zewnętrznej. Nie da się ukryć, że wielu użytkowników systemu Windows 10 i tak skieruje się w stronę komercyjnych aplikacji, ponieważ większość z nich jest łatwiejsza w użyciu dzięki graficznemu interfejsowi. Natomiast Windows File Recovery to narzędzie obsługiwane z poziomu wiersza poleceń, więc jest nieco mniej przyjazne dla użytkownika. Trzeba jednak pamiętać, że przeważnie istnieją ograniczenia w korzystaniu z darmowych wersji oprogramowania do odzyskiwania plików innych firm, takie jak ograniczenia wielkości plików, czy ich ilość. Narzędzie Microsoftu takich ograniczeń nie posiada.

Narzędzie Microsoft ma trzy tryby: Default, Segment i Signature. Aby odzyskać ostatnio usunięte pliki, Microsoft zaleca uruchomienie narzędzia w trybie domyślnym. Jeśli pliki zostały usunięte jakiś czas temu, dysk jest uszkodzony lub próbujecie odzyskać pliki po sformatowaniu dysku, Microsoft mówi, aby najpierw wypróbować tryb Default, a następnie tryb Segment. Wreszcie Microsoft zaleca używanie trybu Signature na dyskach z systemami plików FAT, exFAT lub ReFS (zazwyczaj dyski flash USB i karty SD). Póki co aplikacja zdaje się być w wersji beta, a do działania wymagana jest zainstalowana aktualizacja z maja 2020 r.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft za darmo udostępnia program do odzyskiwania File Recovery Tool

 0