Microsoft zaostrzy wymagania sprzętowe systemu Windows 11 w nadchodzącej aktualizacji

Microsoft zaostrzy wymagania sprzętowe systemu Windows 11 w nadchodzącej aktualizacji

Nadchodząca aktualizacja Windows 11 24H2 podobno zawiera wymóg dotyczący instrukcji procesora, której na próżno szukać w procesorach starszych niż 15 lat – bez niej system operacyjny nie uruchomi się.

Ograniczenia sprzętowe występujące w systemie Windows 11 stanowią kontrowersyjny aspekt OS od czasu jego debiutu w październiku 2021 r. Chociaż często można znaleźć obejścia tych wymagań, to jednak przyczyniły się one do spowolnienia popularyzacji systemu Windows 11 w wielu firmach, które nadal korzystają ze starszych komputerów.

Nadchodząca aktualizacja Windows 11 24H2 podobno zawiera wymóg dotyczący instrukcji procesora, ale nowoczesne CPu nie będą miały z tym problemu. 

Zgodnie z postem Boba Pony’ego na X, Microsoft wprowadził procesor z instrukcją POPCNT jako wymóg w systemie Windows 11 24H2. Procesory, którym brakuje tej instrukcji, nie uruchomią zaktualizowanego systemu Windows 11.

POPCNT pojawiło się w roku 2006/07 w architekturze AMD Barcelona, ​​a następnie w 2008 roku pojawiła się pierwsza generacja chipów Intel Core i opartych na architekturze Nehalem, która wspierała te instrukcje. Każdy użytkownik posiadający PC, który nie jest zabytkiem, powinien więc bez problemów spełnić nowe wymagania Windows 11. Niemniej widzieliśmy już moderów uruchamiających ten system na komputerach PC sprzed 2008 roku, choć był to bardziej pokaz możliwości niż praktyczne wykorzystanie. Wygląda na to, że pojawienie się aktualizacji 24H2 systemu Windows 11, która prawdopodobnie zadebiutuje jesienią, uniemożliwi takie kombinacje. 

Powody decyzji Microsoftu o wprowadzeniu obecnie wymagania POPCNT pozostają niejasne, chociaż może to być kolejny sposób na zachęcenie większej liczby użytkowników do korzystania z najnowszego systemu operacyjnego. Według Statcounter światowy udział systemu Windows 11 w dalszym ciągu wynosi zaledwie 26,5% w porównaniu do 67,4% systemu Windows 10. Nowszy system operacyjny radzi sobie jednak lepiej wśród uczestników ankiety Steam, gdzie niecała połowa z nich korzysta z systemu Windows 11.

Na początku tego miesiąca Microsoft wznowił swoje pełnoekranowe, wieloslajdowe reklamy Windows 11 dla użytkowników systemu Windows 10, którego wsparcie zakończy się w październiku 2025 r.

Microsoft niedawno potwierdził, że aktualizacja Windows 11 24H2 pojawi się w tym roku, co oznacza, że zapewne nie otrzymamy Windowsa 12 w tym roku, jak spekulowano wcześniej. Możemy spodziewać się, że aktualizacja będzie skupiać się głównie na sztucznej inteligencji, co jest ostatnim krzykiem mody w branży technologicznej. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft zaostrzy wymagania sprzętowe systemu Windows 11 w nadchodzącej aktualizacji

 0