Microsoft zastanawia się, jak udostępnić Xbox Game Pass omijając płatności Apple

Microsoft zastanawia się, jak udostępnić Xbox Game Pass omijając płatności Apple

Na ten moment Microsoft nie udostępnia usługi Xbox Game Pass i możliwości grania w chmurze na urządzeniach marki Apple. Jeden z powodów jest bardzo prosty - konieczne byłoby oddawanie firmie z Cupertino sporego procenta od wszystkich zysków na urządzeniach mobilnych z nadgryzionym jabłkiem w logo. Jednocześnie ominięcie tego ograniczenia nie jest łatwe, o czym przekonało się Epic Games na przykładzie Fortnite'a. Twórcy jednej z najpopularniejszych gier na świecie wprowadzili własny system płatności i ich produkcja szybko wyleciała z App Store, a sprawa trafiła do sądu. Pomimo tego Microsoft nie zamierza się poddawać. Firma ma już pomysł, jak ominąć ten problem i nie płacić Apple sporego odsetka od zysków. Rozwiązanie może być niezwykle proste.

Microsoft ma już pomysł, jak udostępnić Xbox Game Pass i granie w chmurze na urządzeniach mobilnych marki Apple.

Apple iPhone

Phil Spencer - wiceprezes Microsoftu i zarazem szef działu Xbox - ma już planować alternatywne sposoby udostępniania Xbox Game Pass na sprzętach mobilnych Apple. Według najnowszych plotek amerykańska firma chce to rozwiązać za pomocą przeglądarki internetowej. Gry miałyby być uruchamiane nie w dedykowanej aplikacji, a właśnie w przeglądarce. Podobnie społeczność rozwiązała to w przypadku Google Stadia, które również nie jest dostępne na iPhone'ach oraz iPadach. Wystarczyło pobrać nieoficjalną aplikację Stadium, która w teorii jest przeglądarką internetową. W rzeczywistości, po wykonaniu odpowiednich kroków, pozwalała na granie w chmurze na sprzętach Apple. Rzecz w tym, że zrobili to sami gracze, a nie Google. Podobnie sprawę chce rozwiązać Microsoft. Na ten moment planowana premiera to podobno 2021 rok.

Z tego typu usługami na sprzętach Apple jest jeszcze jeden problem - firma z Cupertino sama je po części blokuje. Co prawda pozwala na dodanie ich do App Store, ale jej zdaniem konieczne jest zatwierdzenie każdej gry, dostępnej do grania w chmurze. Jakby tego było mało, musiałyby one być traktowane jako osobne byty i tym samym dostępne w wyszukiwarce sklepu, jak każda inna gry czy też appka. Dla Microsoftu jest to raczej nie do przyjęcia. Mówimy w końcu o dziesiątkach, a nawet setkach gier i wszystkie one musiałyby być sprawdzone przez Apple. No i do tego dochodzą też wspominane wcześniej płatności. Microsft raczej nie chce oddawać aż 30% swoich zysków. Czas pokaże, czy uda im się obejść wszystkie te ograniczenia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft zastanawia się, jak udostępnić Xbox Game Pass omijając płatności Apple

 0