Microsoft zepsuł aktualizacje BIOS-u w laptopach największego producenta na świecie

Microsoft zepsuł aktualizacje BIOS-u w laptopach największego producenta na świecie

Użytkownicy laptopów marki Lenovo napotkali poważny problem – zablokowaną możliwość aktualizacji BIOS-u na urządzeniach z systemem Windows 11 i Windows 10. Przyczyną nie jest jednak wada sprzętowa, lecz zmiany wprowadzone przez firmę Microsoft, które uniemożliwiają uruchomienie narzędzia WinFlash64.exe, niezbędnego do przeprowadzania aktualizacji.

Jak podaje serwis Windows Latest, Microsoft wprowadził aktualizację zabezpieczeń, która zmienia sposób obsługi sterowników. Efektem ubocznym tej zmiany jest blokowanie uruchomienia programu WinFlash64.exe – kluczowego komponentu niezbędnego do aktualizacji BIOS-u w laptopach Lenovo. W rezultacie użytkownicy nie mogą przeprowadzać aktualizacji oprogramowania układowego.

Problem wydaje się poważny, biorąc pod uwagę skalę użytkowników. Lenovo to największy producent komputerów na świecie, a według danych Statista w 2024 roku jego udział w rynku wynosił 25,5%. Windows 11 i Windows 10 to z kolei najczęściej używane systemy operacyjne, na których działa 96,8% wszystkich komputerów z systemem Windows (dane StatCounter z lutego 2025 roku).

Problemy zgłaszane przez użytkowników

Na forach technologicznych i w komentarzach użytkownicy Lenovo potwierdzają, że aktualizacje BIOS-u nie działają poprawnie. Próba instalacji kończy się błędami lub komunikatem o blokadzie administracyjnej. W niektórych przypadkach system Windows zgłasza ostrzeżenie: „Akcja zablokowana: Administrator wymusił na zabezpieczeniach systemu Windows zablokowanie tej akcji. Skontaktuj się z pomocą techniczną.”

W teorii aktualizacje BIOS-u można uzyskać poprzez usługę Windows Update, jednak Lenovo odradza stosowanie tej metody. Firma zaleca korzystanie wyłącznie z dedykowanego oprogramowania, które obecnie – z powodu zmian wprowadzonych przez Microsoft – nie działa poprawnie.

Winowajcą nowe poprawki Windows

Zmiany wprowadzone przez Microsoft wynikają z aktualizacji pliku listy podatnych na ataki sterowników (DriverSiPolicy.p7b), mającej na celu poprawę bezpieczeństwa. Blokuje ona jednak niektóre narzędzia systemowe, co dotknęło użytkowników Lenovo. Problemy mogą występować u osób, które zainstalowały następujące aktualizacje:

  • Windows 11: KB5050092, KB5051989, KB5052094, KB5050094, KB5051987, KB5052093

  • Windows 10: KB5050081, KB5051974, KB5052077

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia problemu jest wyłączenie aktualizacji systemu Windows – choć nie jest to zalecane ze względu na ryzyko związane z bezpieczeństwem systemu.

Lenovo szuka rozwiązania

Lenovo potwierdziło, że problem został zgłoszony i firma pracuje nad jego rozwiązaniem. Według najnowszych informacji, nowa wersja BIOS-u oznaczona jako 1.61 (UEFI BIOS) i 1.44 (ECP) pozwala obejść ograniczenia nałożone przez Microsoft. Lenovo zapewnia, że aktualizacja przebiegnie bez błędów, jednak użytkownicy, którzy już zainstalowali wspomniane poprawki Windows, mogą mieć trudności z powrotem do starszej wersji BIOS-u.

Microsoft ignoruje inne problemy?

To nie pierwszy przypadek, gdy Microsoft wprowadza zmiany, które powodują trudności dla użytkowników. W marcu 2025 roku program Windows Defender zaczął oznaczać sterownik WinRing0 jako złośliwe oprogramowanie. Ten sterownik, używany przez wiele programów do sterowania wentylatorami i podświetleniem laptopów, został nagle uznany za niebezpieczny. W efekcie komputery nie są w stanie regulować pracy wentylatorów, co prowadzi do ich przegrzewania lub nadmiernego hałasu.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft zepsuł aktualizacje BIOS-u w laptopach największego producenta na świecie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł