Microsoft od czasu do czasu utrudnia życie użytkownikom Windowsa z powodu niedopracowanych lub zawierających błędy aktualizacji systemu operacyjnego, powodując różne problemy ze stabilnością OS. Najnowsze łatki dla Windows 11 też wydają się należeć do tej kategorii.
Firma Microsoft wypuściła aktualizację (KB5034765) dla systemu Windows 11 blisko dwa tygodnie temu, 13 lutego. Łatka zawiera ulepszenia niezwiązane z zabezpieczeniami dla systemu Windows 11 22H2 i 23H2. Jednak aktualizacja powoduje również nieoczekiwane problemy dla niektórych użytkowników i skala jest tak duża, że Microsoft oficjalnie potwierdził istnienie problemu.
Kolejna aktualizacja Windowsa, która sprawia problemy użytkownikom. Chyba nikt się już nie dziwi.
Użytkownicy lamentują nad jakością tej aktualizacji po tym, jak doświadczyli różnych problemów, w tym nagłego zniknięcia paska zadań i nieoczekiwanych awarii Eksploratora plików. Niektórzy narzekają również na obniżoną wydajność po zainstalowaniu aktualizacji.
Jeszcze inni użytkownicy systemu Windows 11 zgłaszają błędy podczas pobierania lub instalacji. Procedura instalacyjna przestała odpowiadać w 96 procentach, wyrzucając błąd „0x800F0922” z informacją, że „coś poszło niezgodnie z planem”. Usługa Windows Update rozpoczyna wówczas cofanie zmian i przywracanie systemu do poprzedniego stanu roboczego. Microsoft poinformował o tym problemie na pulpicie nawigacyjnym „znanych problemów” systemu Windows, wyjaśniając, że programiści pracują nad rozwiązaniem błędu.
Czekając na łatkę naprawiającą kolejną nieudaną aktualizację, użytkownicy systemu Windows 11 mogą spróbować zapobiec błędowi, usuwając ukryty folder „C:$WinREAgent” i ponownie uruchamiając aktualizację KB5034765. Proces instalacji powinien się wówczas udać, a przynajmniej tak twierdzi Microsoft.
Pomijając błędy i problemy, jakie wprowadza ten update, najważniejsze zmiany w aktualizacji obejmują nowe „doświadczenia” w ramach Copilot (wciąż niedostępny w naszym regionie), który zastępuje funkcję „pokaż pulpit” w prawym rogu paska zadań. Aktualizacja Windows 11 22H2 rozwiązuje niektóre problemy wpływające na ogłoszenia Narratora, plik Explorer.exe i pobieranie metadanych urządzenia.
Z drugiej strony, łatka zawiera poprawki 73 luk w zabezpieczeniach, w tym pięciu krytycznych błędów związanych ze zdalnym wykonaniem kodu, odmową usługi i eskalacją uprawnień dostępu. Załatała także dwie aktywnie wykorzystywane luki zero-day – jedną w funkcji zabezpieczeń SmartScreen (CVE-2024-21351), a drugą w funkcji zabezpieczeń plików skrótów internetowych (CVE-2024-21412).
Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft znów psuje komputery użytkowników aktualizacją systemu Windows 11