Miliony Chińczyków nie mogą podróżować ze względu na niską ocenę socjalną

Miliony Chińczyków nie mogą podróżować ze względu na niską ocenę socjalną

Według najnowszych raportów, udostępnionych przez oficjalne źródła rządowe, Chińczycy uniemożliwili w ubiegłym roku zakup biletów lotniczych i kolejowych aż 23 miliony razy. Wszystko to z powodu zbyt niskiego poziomu punktów w programie socjalnym u osób, które chciały dokonać zakupu. Rząd nałożył kary w postaci uniemożliwienia podróżowania na osoby, które nie podporządkowują się władzy, bądź popełniły mniejsze lub większe wykroczenia. Program oceniania obywateli działa w niektórych regionach Chin od maja 2018 roku. Według Narodowego Centrum Informacji o Ocenach, obywatele Chin byli blokowani 17,5 miliona razy w przypadku próby zakupu biletów lotniczych oraz 5,5 miliona razy, gdy próbowali dostać się do wagonu kolei dużych prędkości.

Chiński rząd planuje mieć teczkę każdego obywatela już w 2020 roku.

23 miliony zablokowanych transakcji, to znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2017, kiedy to uniemożliwiono na podstawie wyroków sądów zakupu biletów przez 6,15 miliona obywateli. Takie osoby zostały zdyskredytowane za niesprecyzowane przestępstwa w zachowaniu. Częścią działania systemu, jest prowadzony przez rządową agencję publiczny rejestr osób, które zostały skazane wyrokiem sądu i ukarane m.in. przez ograniczenie możliwości zakupu biletów lotniczych bądź kolejowych. Ocena zaufania społecznego ma również ograniczyć niepożądane zachowanie w transporcie publicznym, jak przykładowo sytuacje, gdy jeden z pasażerów zajmie zarezerwowane miejsce innej osoby i nie odmawia zmiany siedzenia. Nagranie jednego z takich przypadków było popularne w chińskich mediach społecznościowych, a użytkownicy sami nawołują do nakładania kar na takie osoby.

Chiński rząd ma niezależne reguły wprowadzone do monitorowania osób i nakładania kar za niepoprawne zachowanie. Ranking społeczny w rządowym programie może zostać obniżony, jeśli obywatel unika podatków, oszukuje innych ludzi, tworzy fałszywe reklamy, albo zajmuje nienależne mu miejsce w pociągu. Namierzanie osób w Chinach jest obecnie bardzo proste. Poza niesamowicie rozbudowanym monitoringiem, gdy tylko ktoś przekracza punkt kontrolny (przykładowo przy podróży do innego miasta), jest identyfikowany po odciskach palców. Rząd chce jak najszybciej rozpocząć gromadzenie informacji o wszystkich obywatelach i móc ich natychmiastowo namierzać z wykorzystaniem wszystkich danych biometrycznych. Według planów start niesamowicie rozbudowanego systemu nadzoru, ocen i kontroli ma nastąpić już w 2020 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Miliony Chińczyków nie mogą podróżować ze względu na niską ocenę socjalną

 0